VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > OSOBNOSTI REVÍRU > VEDENÍ MORAVIE

VEDENÍ MORAVIE

Baron Ernst Johann Herring (1816-1871)

Byl brněnský velkoobchodník s rytířským titulem. Teda byl to rakouský Němec, kterého adoptoval jeho brněnský strýc. Spoluzakládal brněnskou plynárnu, železárnu v Božím Požehnání u Rosic, provozoval uhelné doly v Rosicích a Oslavanech, byl ředitelem Brněnsko-Rosických drah.


Stál také u zrodu Brněnské diskontní pokladny a Moravské eskontní banky. Podílel se na činnosti brněnské filiálky "Rakouské národní banky" a Brněnského obchodního spolku. Byl také prezidentem brněnské obchodní komory.


Dělal i do politiky. Úspěšně kandidoval v několikerých zemských volbách, byl poslancem Moravského zemského sněmu, propracoval se i do Panské sněmovny.


V roce 1869 je zvolen prezidentem obchodní společnosti MORAVIA, která po následujících deset let přebírá těžební aktivity v lokalitě na dnešní Šamotce po rodině Županských. To po něm jsou pojmenovány dvě sousedící jámy Jánská a Arnoštka.


Bohužel až posmrtně, neb v 55 letech nečekaně zemřel roku 1871 na mrtvici...

 

Moritz Peter Maria Ritter von Bauer-Rohrfelden (1812 – 1895)

Rakouský průmyslník židovského původu, který ovšem konveroval ke křesťanství, takže se považoval za moravského Němce. Když prozradím, že pocházel z Rosic a znal se s baronem Herringem, docvakne vám, že se angažoval v místní těžbě uhlí.


Na politickém kolbišti uspěl celkem třikrát v zemských volbách a stal se poslancem Moravského zemského sněmu. Přes vlastnictví Rosické palírny se propracoval do kamenouhelných společenství ve Zbýšově, aby nakonec skončil jako úspěšný cukrovarník v Brně.


Byl viceprezidentem MORAVIE a tak po něm pojmenovali dvojjámu Moric I+II. Na rozdíl od prezidenta společnosti se dožil požehnaného věku 83 let.

 

...A V POŘADÍ TŘETÍM BYL NÁŠ GUSTAV ŽUPANSKÝ.

JEJICH PODOBIZNU NEMÁM - SHÁNÍM JEJICH FOTKY!

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky