VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Z DOBOVÉHO TISKU > Libušínské doly

Libušínské doly

Libušín

Zakoupením těžířského majetku společnosti "Viktoria“ v roku 1877 dosáhlo kamenouhelné těžířstvo mirošovské i majetku svobodných kutišt v revíru kladenském; kromě toho podařilo se mirošovskému těžířstvu zakoupiti od knížete Fürstenberga a hraběte Clama-Martinico více svobodných kutišt, čímž byl zajištěn značnější souvisící svobodný kutný celek.

Na základě předběžných studií o poměrech kamenného uhlí kladenského počato s výkopem prvé kolmé šachty na jižní straně obce Libušína. Však tento prvý ani druhý pokus se nezdařil, až teprve třetí šachtou dosáhnuto příznivého výsledku, kdy 10. prosince 1884 a v následujících dnech v hloubce 482 m hlavní vrstva kladenská, jejíž mohutnost obnášela 7-9 m, nalezena byla.

Počátkem r. 1885 byla prohloubena i Janská šachta a dvojšachtí s kamenným vyzděnim, kde 2.října 1887 v hloubce 478 m uhelná vrstva dosažena. V srpnu 1889 pokročily přípravné práce tak daleko, že s dobýváním uhlí započato býti mohlo.

Libušínské doly mohou býti, co se týče vnitřního i zevnějšího zařízeni, počítány k těm nejlepším na naši pevnině, neboť denní výtěžek jejich obnáší okolo 20.000 q, takže roční těžba libušínského Janského dolu obnáší asi 3,000.000 q. Šachty rozvětvuji se na všechny strany a metr za metrem mohutní bohatství uhelné.

Po dalším ohledáváni prohloubena r. 1895 na západní straně od Libušina, u sv. Jiří, kde koncem roku 1896 ve hloubce 492 m hlavni kladenská vrstva o 9 m mohutnosti dosažena byla. Tím ovšem těženi v každém směru zmohutnělo.

Třetí prohloubeni podniknuto na severu mezi Svinařovem a Smečnem za účelem dalšího pá­trání po vrstvách uhelných.

Libušínské doly, jejichž zevnější tvářnost i ukazuje nám titulní obrázek, mají svoje vlastní rozřazovací nádraží, které má přímé spojeni se stanicí Střebichovice-Vinařice priv. rak.-uherské státni dráhy. Dále má Libušínský důl svou pílu a několik dílen k vlastni potřebě, elektrickou ústřední stanici pro převod a osvětlováni, konečně kruhovou cihelnu se strojním zařízením, ve které se obyčejné jakož i ohnivzdorné cihly vyrábějí. Vedle toho vyrábějí se zde i cihly z rýžované horniny, jež jsou pravou Libušínskou specialitou.

Obec Libušin, která děkuje dolům za svůj roz­mach, byla před tím malou vesnicí, čítající sotva 800 duší, kdežto nyní čitá přes 3000 obyvatelů, má pěkné, široké ulice a vůbec jeví se jako úhledné moderní české město.

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky