Dole jsou odkazy k jednotlivým lokalitám!
Na severní hranici Přelíckého katastru, tam, kde sousedí se Studeňoveským, je takový kopeček, holé pole, říká se tam "Na Rovinách". Ze státní silnice při pohledu ke Studeňovsi vpravo odbočuje polňačka. Zde, na tak nevýrazném místě, se nachází lokalita s nestarší doloženou historií uhelného dobývání Slánska.
Právě zde se provozovaly prokazatelně již roku 1776 uhelné doly. A vypadá to původně na zdejší sedláky. Vančurova jáma, Zahrádkova jáma, Koniasova jáma a jáma Antonín. To zachycuje mapka z roku 1786. Uhlí se pravděpodobně těžilo kombinací povrchové a "hlubinné" těžby. Raději ji nazvu "podpovrchovou". Tedy klasická kombinace lom - štola - jáma.
Určitě nás zaujme jedno jméno - ano tady asi přišla smečenská vrchnost ke svému obrštajgrovi Koniasovi. Ten údajně přišel s Přibíkem a Průšou z Jílového u Prahy. Ze stejné lokality byl smečenskou vrchností pozván i JanKristián Fischer, královský perkmistr, aby dal dobrozdání k řádnému kutání uhle. Asi ho dal, tak vrchnost začala těžit uhlí sama (za pomoci Koniase). Ale zde jej těžila jen do roku 1794.
MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA: malodoly@seznam.cz