VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > HORNICKÉ ZAJÍMAVOSTI > HORNICKÉ NÁBOROVÉ ODZNAKY

HORNICKÉ NÁBOROVÉ ODZNAKY

TOHLE JSOU HORNICKÉ ODZNAKY Z PADESÁTÝCH LET A PAMĚTNÍ MINCE Z ROKU 1949.
.
ODZNAK "BRIGÁDNÍK ČS.DOLŮ" SE V RÁMCI 1.PĚTILETKY VYDÁVAL NÁBOROVANÝM PRACOVNÍKŮM, CO TO "POD ZEM" PODEPSALI NA DOBU URČITOU (VĚTŠINOU ROK). ŠLI SI TAM JEDNORÁZOVĚ VYDĚLAT A ČASTO ODTUD ODCHÁZELI DO DŮCHODU. TEN BYL DŘÍVĚJŠÍ NEŽ U OSTATNÍCH PROFESÍ - 55 LET.
.
ODZNAK "LÁNY 9.7.1950" SOUVISÍ S TAKZVANOU "LÁNSKOU AKCÍ", KDY BYLI ČERSTVÍ ABSOLVENTI ZÁKLADNÍCH ŠKOL NÁBOROVÁNI PRO HORNICKÉ UČŇOVSKÉ ŠKOLSTVÍ. OBOR TRVAL DVA ROKY A JIŽ ZDE CHODILI HÁKOVAT POD ZEM. ABSOLVENTŮ TÉTO AKCE SI POZDĚJI ŠTAJGŘI VELMI CENILI PRO JEJICH FORTEL (TEHDY JEŠTĚ SE MĚLI U KOHO UČIT).

ODZNAK "HORNICKÝ DEN KLADNO" SOUVISÍ S NÁBOROVÝMI AKCEMI DO DOLŮ, PROTOŽE TY SE V POVÁLEČNÉM OBDOBÍ POTÝKALY S ODLIVEM PRACOVNÍ SÍLY DO JINÝCH ATRAKTIVNĚJŠÍCH ODVĚTVÍ. TAKÉ SE MUSEL "ZAFLASTROVAT" ÚBYTEK PO DO NĚMEC NAVRÁTIVŠÍCH SE "HORNICKÝCH VÁLEČNÝCH VĚZNÍCH". TECHNOLOGIE "POLITICKÝCH HORNICKÝCH VĚZŇŮ" BYLA ZATÍM V PLENKÁCH, ALE BOLŠEVIK SE RYCHLE UČIL.

HORNICKÁ KLADÍVKA ZE ŽLUTÉHO KOVU SE NOSILA ZAPÍCHNUTÁ V KRAVATĚ NEBO V KLOPĚ. MĚL JE I SOUDRUH GOTTWALD NA "VLČINĚ" V LÁNSKÉ, BÝVALÉ FÜRSTENBERSKÉ, OBOŘE, KDYŽ PROMLOUVAL K PATNÁCTILETÝM CHLAPCŮM, ŽE JEJICH SÍLY JSOU PRO BUDOVÁNÍ SOCIALISTICKÉHO HORNICTVÍ POTŘEBA. PAK NĚKTERÉ Z NICH JEŠTĚ SVEZLI V LETADLE NAD LÁNSKÝM ZÁMKEM A ČERNÝM KLADNEM A HAJDY HOŠI POD ZEM!

ZDE NAJDETE ODKAZ NA HESLO "LÁNSKÁ AKCE" NA WIKIPEDII:

http://cs.wikipedia.org/wiki/L%C3%A1nsk%C3%A1_akce

A ZDE ODKAZ DO VLASTIVĚDNÉHO MUZEA KLADNO:

http://www.omk.cz/index.html?url=http://www.omk.cz/dyn/doc?id=49374

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky