VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > HORNICKÉ ZAJÍMAVOSTI > KLADENSKÉ FEDROVÁNÍ 2013

KLADENSKÉ FEDROVÁNÍ 2013

JEDNOU ROČNĚ SE HAVÍŘI SCHÁZÍVALI NA TAKZVANÝCH PARÁDÁCH. TY SE NEJDŘÍVE POŘÁDALY  NA SVATOU BARBORU, PATRONKU MJ I DĚLOSTŘELCŮ, POZDĚJI SE TYTO HORNICKÉ SVÁTKY KONALY O SVATÉHO PROKOPA. ZA SOCÁČE PAK NA UMĚLE VZNIKLÝ "DEN HORNÍKŮ".

JAKOUSI REMINISCENCÍ JSOU PRAVIDELNĚ JEDNOU ROČNĚ KONANÉ SLAVNOSTI "HORNÍCH MĚST"  Z NICHŽ JEDNO SE KONALO V ROCE 2013 NA KLADNĚ. NÍŽE JSOU Z NĚJ POŘÍZENÉ FOTOGRAFIE (HLAVNĚ KVŮLI UNIFORMÁM).

V DEN SLAVNOSTI  ZŮSTALA NA DOLE JEN NEZBYTNÁ HOTOVOST (PUMPAŘI, HLÍDAČ AREÁLU A V DŘEVNÍCH DOBÁCH KOTELNÍK PARNÍHO STROJE), ABY SE ŠACHTA NEZAPLYNOVALA A NEVYTOPILA. NETĚŽILO SE, VŠICHNI ŠLI SLAVIT. NÁSLEDUJÍCÍ DEN BYLA ÚČAST V PRÁCI PROBLEMATICKÁ A  PRACOVNÍ VÝKON SLABŠÍ...

NASTUPOVALO SE RÁNO SLAVNOSTNÍM POCHODEM ZA HORNICKOU KAPELOU Z KAŽDÉHO DOLU NA NÁMĚSTÍ PŘED KOSTEL. SLAVNOST BYLA INSPIROVÁNA VOJENSKÝMI ZVYKY - POCHODOVALO SE V PRAVIDELNÝCH ROZESTUPECH A ÚTAVRECH. VELELI ŠTAJŘI, COŽ BYLI ČASTO VYSLOUŽILÍ VOJÁCI.

KAŽDÁ VĚTŠÍ ŠACHTA, NEBO TĚŽAŘ(STVO), MĚLA SVOJI ZÁSTAVU - DŮLNÍ PRAPOR, KTERÝ SVĚTIL KNĚZ PŘI SLAVNOSTNÍ MŠI, ABY PÁN BŮH ŠACHTĚ PŘÁL A NESTALO SE NA NÍ NIC NEBEZPEČNÉHO.

KDO V HORNICKÉM CECHU NĚCO ZNAMENAL, HONOSIL SE ČERNOU HORNICKOU UNIFORMOU "PERKYTLI" SE ZLATÝMI KNOFLÍKY A KRUMPLOVÁNÍM, HLAVU ZDOBIL "FEDRPUŠ" (ČEPICE S KOHOUTÍMI PÉRY), ŠTAJGŘI A VYŠŠÍ ŠARŽE TŘÍMALY V RUCE "KYLOF" NĚKDY ZVANÝ "ŠVANCARA" (JAKÁSI ŠPACÍRKA PŮVODNĚ DŮLNÉ SEKYRKA). KOŽENÁ ZÁSTĚRA PŘES ZADEK ZNÁMÁ Z RUDNÉHO HORNICTVÍ "FLEK" SE U NÁS NENOSILA. HAVÍŘI CÍSAŘSKÝCH DOLŮ MĚLI NA ČEPICI PLECHOVOU ORLICI A OD ŠTAJGRA VÝŠE MĚLI PRÁVO NOSIT DŮLNÍ ŠAVLI.

NA NÁMĚSTÍ HAVÍŘŮM ZAHRÁLI CÍSAŘSKOU HYMNU, POZDĚJI ČESKOU, NEJPOZDĚJI INTERNACIONÁLU A PAK SI MUSELI NEHNUTĚ VYSLECHNOU PROJEV. PŮVODNĚ MAJITELE DOLŮ, POZDĚJI OKRESNÍHO TAJEMNÍKA. NO BYL ROZCHOD A ŠLO SE PAŘIT DO NÁLEVEN.

ZDE ODKAZ NA FOTODOKUMENTACI Z KLADENSKÉHO FEDROVÁNÍ 2013:

http://kestner.rajce.idnes.cz/KLADENSKE_FEDROVANI/#FEDROVN056.jpg

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky