VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > HORNICKÉ ZAJÍMAVOSTI > KUXY - TĚŽEBNÍ PODÍLY

KUXY - TĚŽEBNÍ PODÍLY

Protože byla hornická činnost silně riziková, investičně náročná a s dlouhým intervalem návratnosti, nehodila se příliš pro individuální podnikání. Proto byly již ve středověku vymyšleny kuxy - těžební podíly, které skládali dohromady kverkové. Šlo o mazaný fígl jako obelstít čas, smůlu a vlastní hlubokou kapsu.

Jde vlastně o předchůdce dnešních obchodních společností (tak se to jmenuje podle obchodního zákoníku, ale obchodní společnost se může a také se často věnuje, produkci - výrobě, zde však pouze těžbě a úpravě surovin). V principu jde o sdružení finančních prostředků za účelem jeho investování do činnosti za účelem budoucího zisku.

Tak se mohlo třeba deset méně majetných těžařů sdružit a založit důlní provoz, na který by každý z nich samostatně finančně nestačil. Nebo zase třeba deset kapitálově silných těžařů si podíly navzájem promixovalo ve svých těžebních podnicích a vyzráli tak na smůlu. Když měl úspěch sousední těžař, měli radost i oni, neb z jeho úspěchu podílem těžili také.

Tento fígl léčil i problémy s časem. Pokud se neustále oddalovala doba produkce, která měla sanovat náklady (velké přítoky vody, hluboké uložení atd), mohlo se stát, že se těžař finančně vyčerpal. Tu se nabízela možnost zkapitalizování pohledávek banky, nebo častěji žida, kterým byla poskytnuta možnost podílet se na budoucím zisku přepuštěním odpovídajícího počtu kuxů (podílů).

Kuxy často dostávali vlastníci pozemků, pronajímatelé dolů a vlastníci tzv.dědičných štol, kteří odváděli důlní vodu z těžených lokalit. Od prvopočátků se náklady a později zisk dělili podle počtu podílů z celku. Kuxů však mohlo být maximálně 128 kusů a každý z nich pak mohl mít nejvíce 100 dílů.

Teprve až po přerodu na akcie bylo umožněno navyšování počtu těchto cenných papírů emisemi a také došlo k jedné významné změně - kverkové se nemuseli dělit o náklady, mohli nechat zbankrotovat společnost bez negativních vlivů na osobní majetek. Vznikly tak společnosti s ručením obmezeným.

Ale i tak to bylo zobrazení finančního vkladu, proto to musel být aspoň velký papír a hezké obrázky na něm, nejlépe s tou šachtou ke které se kverk upnul. A taky že to byly hezké kusy!

ZDE NALEZNETE ODKAZ NA UKÁZKY DALŠÍCH KUXŮ:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/KUXY_-_TEZEBNI_PODILY

 

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky