VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Kroučová > ADOLF JOSEF II

ADOLF JOSEF II

Důl "Adolf Josef II" se jmenoval původně "Bedřich" a byl umístěn v dolové míře stejného jména.

Podle A.Smolkové se jáma objevuje z neznáma na scéně v roce 1910, kdy jej jeho dosavadní vlastník Václav Rubeš (1903-10) prodává Schwarzenberkům. Stává se tak v tentýž rok jako skoupení dolových měr Barbora a Ferdinand od Václava Zahrádeckého, které byly těženy dřívějším jejich majitelem Václavem Hlaváčkem v letech 1859-75.

Místní badatel Bohumil Knobloch to ovšem vidí poněkud jinak. Jámu přisuzuje Bedřichu Houškovi z roku 1872, který jej později prodává Václavu Rubešovi ze Hředel. A ten jej v roce 1905 postupuje právě Václavu Zahrádeckému, který ji prodává roku 1911 Schwarzenberkům. Pominu-li posun letopočtů, o Hlaváčkovi se nezmiňuje.

Tady je výsek z důlní mapy dolu, jehož název je zcela patrný:

Správa nově nabytého dolu "Adolf Josef II" těžícího denně pouhých 80-90 dvoucentýřových vozíků byla včleněna pod "Adolf Josef I". Jáma neměla dlouhého trvání, byla zasypána již o sedm let později v červnu 1917. Mapové podklady ČGS jámu situují jámu o několik set metrů jihozápadněji. Naštěstí existují ortofotomapy Cenia  z 50.let, kde je pozice jámy, situace areálu a přístupová cesta ještě na poli patrná. Dohledání in situ je pak hračkou.

Co se týče druhého otvírkového díla dolu mám velké podezření, že původní důl "Bedřich" byl odvětráván a zřejmě i odvodňován štolou ústící na jižní stranu kopce. Každopádně tímto směrem vede na mapce izolované dlouhé důlní dílo. Roku 2016 potvrzeno nálezem zbytků staveb v nivě potoka pod silnicí k Řevničovu.

Ještě tu máme veliký rozpor s DUnK. Jáma byla podle tohoto zdroje hloubena (tedy nebyla zakoupena od předešlého majitele!) od roku 1915, provoz na ní začal od roku 1917 a ukončena byla roku 1928 (!). A zakreslena je zase o několik set metrů jinde. Ale na dostupných mapách, na rozdíl od zakoupené, není vidět žádná další jáma. Navíc ani větrní jámu  "Adolf Josef II" uváděnou DUnK v "hluchém hřbetu cca 480 m SSV od těžní jámy" v mapových podkladech také nikde nevidím.

Protože situování jámy DUnK a ČGS je shodné, uvádím pouze jednu mapku:

ZDE ODKAZ NA FOTODOKUMENTACI:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/ADOLF_JOSEF_II_V_KROUCOVE_NA_POLI

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 

 

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky