VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Kroučová > "DĚDIČNÁ" VESELÉHO ŠTOLA

"DĚDIČNÁ" VESELÉHO ŠTOLA

Dědičnými štolami bylo prováděno odvodňování příznivě uložených rudných dolů a to tím způsobem, že se od místní vodoteče vedla štola s mírným stoupáním, v budoucnosti umožňujícím odvádění vod z dobývek. A protože to byla díla často dlouhá a ražená v tvrdých horninách (jejich ražba trvala dlouho), práce na ní se dědily z otce na syna. A taky práva, protože majitel štoly měl právo na podíl ze zisku odvodňovaných dolů.

Tolik k významu termínu "dědičná", aby bylo jasno, že zde jde o název přenesený. Byla to totiž odvodňovací štola a sloužila také jako větrné důlní dílo, kterým do odvětrávaných dolů proudily minimálně v létě čerstvé větry. Ikdyž se tedy vlastně dědila. A to z dolu na důl, tak jak šel čas a staré doly přestávaly těžit a nové nastupovaly na jejich místo. Jasně, že se vždy o kus prodloužila. To je potřeba vědět, protože to je příčinou zmatků v odborné literatuře.

Původně to tedy byla štola dolu Walter, takže její nejstarší část - vyústění u Smolnického potoka - pochází z roku 1840. Roku 1844 bylo povoleno knížetem Schwarzenberkem její rozšíření pro jeho doly Walter i Marie a zřejmě již bylo i rozhodnuto o budoucím prodloužení na důl J(oh)an Adolf budovaný ve vzdálenosti cca 3/4 kilometru odtud na planině nad obcí Kroučová. To začalo roku už roku 1867.

Kompletní vyražení prvé části štoly v celé délce bylo provedeno v roce 1868 a dílo bylo na počest zvěčnělého báňského ředitele knížecích dolů Ignáce Veselého nazváno jeho jménem. Jeho části v sypkých horninách byly elipsovitě vyzděny a domnívám se, že mělo i několik větracích otvorů, z nichž se zachoval jen jeden v odvalu dolu Walter. Štola ve finále podešla jámu dolu Jan Adolf o 8 sáhů a byla prozatím ukončena.

Situace se ale změnila před ukončením těžby na dole Jan Adolf a to v okamžiku příprav otevření nového dolu Adolf Josef I u křižovatky Hříškov / Řevníčov / Kroučová. Štola byla pod Janem Adolfem otočena takřka v pravém úhlu a zamířila východně k nově budovanému dolu. Ten byl otevřen v roce 1893 a celková délka odvodňovací štoly zde dosáhla úctyhodných 1.351 metrů.

DUnK se zde "sichruje" a uvádí jen číslo o kilometr menší, také uvádí dobu jejího uzavření k roku 1828, což by bylo dříve, než se začala budovat. Zřejmě zde řádil tiskařský šotek. Štola však nebyla uzavřena s ukončením provozu na "Adolfu Josefu I" v roce 1923, ale až k roku 1928, to znamená s ukončením těžby na dole "Adolf I" (ten u fotbalového hřiště) - asi s ním byla nějak propojena. Pokud by však byla relevantní informace (DUnK) o situování "Adolfa II" včetně jeho datace (1924-38), předpokládal bych pozdější uzavření štoly (asi tak o deset let)....

ZDE ODKAZ NA FOTODOKUMENTACI:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/VESELEHO_VODNI_STOLA_V_KROUCOVE

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky