VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Kroučová > KALIVODSKÉ ÚDOLÍ

KALIVODSKÉ ÚDOLÍ

V údolí Bakovského potoka v místech zvaných "Teplá stráň" těžil v důlních mírách "Barbora" na výchozech uhelné sloje Václav Žítek. V roce 1896 bylo Schwarzenberky od něho zakoupeno celkem 39 důlních měr a jeden přebytek za pakatel - 6.000 zlatých. Důvodem byla arondance báňského majetku a odstranění nepříjemné dodavatelské konkurence pro okolí. Dlouho pak se nic nedělo.

Ovšem na kraji světové války, v listopadu 1916, byla zde konečně zahájena těžba. Vše bylo založeno na předpokladu, že původní majitel Václav Žítek nevyrubal úplně všechno a tak vedení schwarzenberských dolů za vedení Fr.Schaffaře vyklidilo starou zavalenou štolu "Jindřich" a z ní pak hnalo cca 90 m dlouhou odbočnou štolu do důlního pole "Prokop".

Během První světové války, kdy panovala všeobecná nouze o uhlí, z ní vykrývalo potřeby Mšeckého velkostatku pod který provoz spadal. Součástí komplexu byly i dvě větrní (jedna z nich klasicky větrně-odvodňovací) štoly o celkové délce cca 170 metrů. Těžba v lokalitě byla ukončena k 31.12.1921.

Odvaly jsou zde patrny doposud a jedna ze štol má po přezmáhání propadu odkrytý (ikdyž zamčený) portál.

Zajímavostí je provozování lanovkového podstavníku ve snahu Teplé stráně, kterým se vyvážela těžba na úroveň náhorní planiny. Její trať je doposud v terénu patrna.

K tomuto citát z řenčovské kroniky (Karel Linc - str.49 a 50):

"...konečně šachta Matěje Soukupa, později Václava Žítka z č.p. 35 v Řevničově na „Střele“, který těžil uhlí štolami v dolíku kalivodském a vyvážel ho svým potahem na rovinu na „Zámku“ po cestě dnes dobře znatelné. To uhlí těžilo se štolami ze studené stráně a ze stráně teplé převážel přes potůček po lešení dřevěnými vozíky rovněž uhlí na rovnější místo k cestě pod studenou strání, po níž jezdilo se pak na silnici hříškovskou. Také vytahoval uhlí po kolejnicích položených po teplé stráni z dolíku na „Střele" žentourem, který v pohyb uváděl jeden kůň. Na „Střele“ pak uhlí prodáváno. Kde byla šachta Soukupa na Střele, jest dnes viditelno rovněž tak i místo kam vytahoval uhlí žentourem."

ZDE ODKAZ NA FOTODOKUMENTACI: http://malodoly.rajce.idnes.cz/DUL_JINDRICH_U_KROUCOVE

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky