VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Lány > DOLY JOSEF, FRANTIŠEK, KAREL A BEDŘICH

DOLY JOSEF, FRANTIŠEK, KAREL A BEDŘICH

PO OBDOBÍ RANNÉHO OBDOBÍ TĚŽBY UHLÍ NA VÝCHOZECH UHELNÉ SLOJE V LESÍCH ZA LÁNAMI, KTERÉ PROBÍHALO VE DRUHÉ POLOVINĚ OSMNÁCTÉHO STOLETÍ, NASTÁVÁ OBDOBÍ CÍLENÉHO PROSPEKTORSTVÍ NA UHELNÉ ZÁSOBY, KTERÉHO S ÚČASTNÍ I ZNÁMÁ POSTAVA ČEKÉ MONTANISTIKY - PROFESOR ZIPPE.

JE, MIMO JINÉ, VYTYPOVÁNO ÚZEMÍ SITUOVANÉ SEVERNĚJI OD PROSPERUJÍCÍCH ŠACHTIC "NA AMERICE" A PROVÁDĚN PRŮZKUM POKUSNÝMI ŠURFY. TOHO SE PRAVDĚPODOBNĚ ÚČASTNILA DALŠÍ  ZNÁMÁ POSTAVA, TENTOKRÁTE ZE SLÁNSKÝCH MONTÁNNÍCH KRUHŮ - JAN RADOŠ.

"NÁLEZNÝM DOLEM" BYLY V ROCE 1819 OVĚŘENY ZÁSOBY LOŽISKA, KTERÉ POKRAČOVALO V HLOUBĚJŠÍM ULOŽENÍ SMĚREM K SEVERU. V OKOLÍ "NÁLEZNÉHO DOLU"  NA ZÁKLADĚ PŘEDPOKLÁDANÉHO NÁLEZU ZDE BYLY VYTÝČENY DVĚ DŮLNÍ MÍRY "ŠEBASTIÁN".

BRZY VZNIKÁ ŘADA ŠACHTIČEK V OKOLÍ. TY TĚŽÍ TOTOŽNOU SLOJ CCA METR MOCNOU Z HLOUBKY 12-20 METRŮ. RUČNÍMI RUMPÁLY SAMOZŘEJMĚ. PARNÍ STROJE BYLY POUŽÍVÁNY AŽ O NĚCO POZDĚJI A NA HLUBŠÍCH DOLECH U PLOSKOVA A "ŠRÁŇKOVÉ MÝTI" (DNE S "U PIVOVARU").

BYLY TO MALODOLY:  SE VZNIKEM "NÁLEZNÉHO DOLU" SOUVISEJÍCÍ A POZDĚJI BRATRŮM HNĚVKOVSKÝM PROPACHTOVANÉ  "ŠEBASTIÁN", "VOJTĚCH" A "ANNA"(TA BYLA OTEVŘENA POZDĚJI 1849). DÁLE TAKÉ POZDĚJI OTEVŘENÉ (1844 -49)  MALODOLY "BEDŘICH", "KAREL", "FRANTIŠEK", "JOSEF" A "ANTONÍN". MALODŮL "ANTONÍN" TO MĚL SLOŽITĚJŠÍ, TOMU BUDE VĚNOVÁNA SAMOSTATNÁ KAPITOLA.

UHLÍ SE PRAVDĚPODOBNĚ SVÁŽELO K "AMERICE", KDE SE NAKLÁDALO NA KOŇKU.

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 

ZDE NAJDETE ODKAZY NA FOTODOKUMENTACI JEDNOTLIVÝCH DOLŮ:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DUL_BEDRICH_LANY/

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DUL_FRANTISEK_NA_LANECH

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DUL_JOSEF_NA_LANECH

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DUL_KAREL_NA_LANECH

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky