VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Lány > DOLY U PIVOVARU

DOLY U PIVOVARU

TO JE TAKÉ OPRAVDU VELIKÁ ZÁHADA.

AČKOLI SE V TOMTO PROSTORU VYSKYTUJE NĚKOLIK DESÍTEK ODVALŮ, Z NICHŽ NĚKTERÉ JSOU  NA SVOU DOBU MOHUTNÉ, AČKOLI DO TOHOTO PROSTORU SE STÁČELA KONĚSPŘEŽNÁ DRÁHA, PUBLIKACE "DOLOVÁNÍ UHLÍ NA KLADENSKU" TUTO LOKALITU - S VYJÍMKOU MALODOLU "LEO MAXMILIÁN" ZCELA IGNORUJE A DATOVÉ PODKLADY ČGS MAJÍ PRO ZANEŠENÁ DÍLA JEN POŘADOVÁ ČÍSLA.

A TO PŘESTO, ŽE ZDE TĚŽBA MUSELA BÝT VELICE INTENZIVNÍ A MUSELA TRVAT POMĚRNĚ DLOUHOU DOBU. OTÁZKOU JE, KDY PROBÍHALA. V PRVNÍ NEBO V DRUHÉ POLOVINĚ 19.STOLETÍ, NEBO DOKONCE POZDĚJI? KAŽDOPÁDNĚ NA MAPĚ III.VOJENSKÉHO MAPOVÁNÍ (CCA 1870) JSOU JIŽ NĚKTERÉ ODVALY ZACHYCENY!

MALODOLŮM V TOMTO PROSTORU JE VĚNOVÁNA MOJE DRUHÁ HORNICKÁ NAUČNÁ STEZKA.

ČERSTVĚ SE V MATERIÁLECH FÜRSTENBERSKÉ VRCHNOSTI PODAŘILO ZACHYTIT ZMÍNKU O MALODOLU "MAXMILIÁN" A DÁ SE PŘEDPOKLÁDAT, ŽE NEPŮJDE O MALODŮL S PODOBNÝM NÁZVEM "LEO MAXMILIÁN", PROTOŽE POMÍSTNÍ NÁZEV JEJ SITUUJE NA DRUHOU STRANU STÁTNÍ SILNICE ("ŠRAŇKOVÁ MÍŤ").

PUBLIKACE "DOLOVÁNÍ UHLÍ NA KLADENSKU" V TÉTO SOUVISLOSTI JEŠTĚ ZMIŇUJE BLÍŽE NEURČENÝ DŮL "ŽOFIE" Z ROKU 1917(!) NA ROZHRANÍ KATASTRŮ LÁNY, STRAŠECÍ A RYNHOLEC, COŽ JE V TOMTO PROSTORU. PROTO SE NABÍZÍ HYPOTÉZA, ŽE MOHUTNÉ ODVALY SOUVISÍ S HLADEM PO UHLÍ BĚHEM PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY, ALE TO BYCHOM MĚLI MÍT K DISPOZICI ALESPOŇ NĚJAKÉ ÚDAJE ...

POSLEDNÍ HORKÁ STOPA SE VYNOŘILA TEPRVE NEDÁVNO. JDE DOMNĚNKU, ŽE ASPOŇ ČÁST ODVALŮ JE POPLATNÁ SOUKROMÉ TĚŽBĚ NÁJEMCŮ VE FÜRSTENBERSKÝCH VÝMĚRÁCH PO ZÁSAHU VNUCENÉHO SPRÁVCE VE 20.LETECH 20.STOLETÍ. K TAKOVÉ TĚŽBĚ TOTIŽ PROKAZATELNĚ DOŠLO NA LUŽENSKÉM  A RUDSKÉM KATASTRU (TĚŽAŘI DUX, HEROLD, ČEBIŠ, ŠNOBL, MAŘINEC).

ALE NEMÁME NIC. POMOHLA BY HISTORICKÁ MAPA, KTEROU ZATÍM MARNĚ HLEDÁM V ARCHIVECH.

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

ZDE NAJDETE ODKAZ NA FOTODOKUMENTACI SOUČASNÉHO STAVU:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DOLY_U_PIVOVARU_V_LANECH

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky