VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Lány > DŮL ANNA

DŮL ANNA

NA ZAČÁTEK - NEJDE O RYNHOLECKÝ VELKODŮL "ANNA" Z 20.STOLETÍ, ALE O LÁNSKOU STARŠÍ (POČÁTEK 19.STOLETÍ) A MENŠÍ JMENOVKYNI V LESE "U ANTONÍČKA". TUTO JÁMU VYHLOUBILA, JAKO NĚKOLIK DALŠÍCH V TOMTO OBDOBÍ, FÜRSTENBERSKÁ VRCHNOST , ALE ZATÍM NEVÍM PŘESNĚ KDY.

JÁMA BYLA V POLOVINĚ DEVATENÁCTÉHO STOLETÍ ZŘEJMĚ PROPACHTOVÁNA BRATŘÍM HNĚVKOVSKÝM (JE NÁHODA, ŽE LÁNSKÝ FARÁŘ MĚL STEJNÉ JMÉNO?), TITO SOUROZENCI PROVOZOVALY I DALŠÍ OKOLNÍ MALODOLY (LÁNSKOU) "ANNU" a"ŠEBASTIÁN".

POZOR, PŘED NIMI JE ALE ŠACHTIČKA VEDENA VE VLASTNICTVÍ HŘEDELSKÉ KAMENOUHELNÉ SPOLEČNOSTI, ZA KTEROU STOJÍ ANGLICKÝ DOKTOR ALEX BEATTY. V TOMTO OBDOBÍ ZMIŇOVANÁ SPOLEČNOST EXPANDUJE TOTIŽ NA LÁNSKO - PROVOZUJE SOUSEDNÍ MALODŮL "VOJTĚCH" A POKOUŠÍ ŠTĚSTÍ V LOKALITĚ U KŘÍŽKU JAMOU "BEATTY". PO DŮLNÍM FIASKU V HŘEDLÍCH SE VŠAK Z LÁNSKA STAHUJE A V ROCE 1870 NENÍ ZMIŇOVÁNA UŽ ANI V DOMOVSKÉ LOKALITĚ.

HLOUBKA JÁMY SE DÁ, PODLE OSTATNÍ DĚL V OKOLÍ, ODHADNOUT  V ROZMEZÍ CCA 15-25 METRŮ. MÍSTNÍ TZV. "OKRAJOVÁ SLOJ" MĚLA ZHRUBA METROVOU MOCNOST, UHLÍ MĚLO NIŽŠÍ VÝHŘEVNOST NEŽ JIŽ ZA PÁR LET TĚŽENÉ KLADENSKÉ. UHLÍ SE PRAVDĚPODOBNĚ SVÁŽELO K "AMERICE", KDE SE NAKLÁDALO NA KOŇKU.

URČIT ODVAL V TERÉNU SE NEPODAŘILO. ODVAL UPROSTŘED MÝTINY, TAK JAK LZE VYČÍST Z PUBLIKACE "DOBÝVÁNÍ UHLÍ NA KLADENSKU" MI PŘIPADÁ PŘÍLIŠ NEVÝRAZNÝ A NAVÍC JE VEDLE DALŠÍ A OBA ZŘEJMĚ PATŘÍ K JEDNOMU Z DOMINANTNÍCH MALODOLŮ SITUOVANÝCH ZÁPADNĚJI.

SVĚTLO DO PROBLÉMU MŮŽE VNÉST JEN AUTENTICKÁ MAPA - TU ZATÍM MARNĚ HLEDÁM V ARCHIVECH...TAK MAPU MÁME A TEN OBVAL UPROSTŘED MÝTINY JE ZŘEJMĚ OPRAVDU ANNA. ZÁPADNĚJI ULOŽENÁ DŮLNÍ DÍLA BEZ JMEN BUDOU ZŘEJMĚ NÁSLEDEK TĚŽBY VE 20.LETECH 20.STOLETÍ.

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky