VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Lány > DŮL ANTONÍN

DŮL ANTONÍN

DOMINANTNÍ MALODŮL LOKALITY, KTERÁ SE MIMOCHODEM PODLE NĚHO I JMENUJE ("U ANTONÍČKA") JE JEDNA VELKÁ ZÁHADA. NA TO, ŽE JE TADY NEJVĚTŠÍ, JE O NĚM SNAD NEJMÉNĚ ZPRÁV.

DŮL SE NACHÁZÍ V DVOJITÉ DŮLNÍ MÍŘE "ADALBERT II" A BUDE PATŘIT K NEJMLADŠÍM V LOKALITĚ, PROTOŽE JE ZMIŇOVÁN AŽ K ROKU 1844, JÁMU ALE VYHLOUBILA, JAKO NĚKOLIK DALŠÍCH V TOMTO OBDOBÍ, FÜRSTENBERSKÁ VRCHNOST NEZNÁMO KDY.

MALODŮL SE OD SOUSEDNÍCH LIŠÍ HNED V NĚKOLIKA SMĚRECH. MÁ NEJVĚTŠÍ A PRAVIDELNÝ ODVAL. BYL OTEVŘEN ŠTOLOU, ALESPOŇ TAK JE TO PATRNÉ Z DŮLNÍ MAPY. TO JE TAKÉ JEDINNÁ DOSTUPNÁ DŮLNÍ MAPKA ZE VŠECH MALODOLŮ TÉTO LOKALITY. PROČ SE ODLIŠUJE VYSVĚTLÍM POZDĚJI.

HLOUBKA JÁMY, PODLE ÚDAJŮ Z LITERATURY, MÁ ÚDAJNĚ DOSAHOVAT AŽ 43 METRŮ, COŽ BUDE ZŘEJMĚ VZTAŽENO K UKLONĚNÉMU TERÉNU NASEDAJÍCÍ DRUHOHORNÍ OPUKY. MÍSTNÍ TZV. "OKRAJOVÁ SLOJ" MĚLA ZHRUBA METROVOU MOCNOST, UHLÍ MĚLO NIŽŠÍ VÝHŘEVNOST NEŽ JIŽ ZA PÁR LET TĚŽENÉ KLADENSKÉ. UHLÍ SE PRAVDĚPODOBNĚ SVÁŽELO K "AMERICE", KDE SE NAKLÁDALO NA KOŇKU.

ZMÍNĚNÁ VELIKOST ODVALU, JEHO PRAVIDELNOST A ABSENCE POROSTU NA NĚM PATRNÁ Z ORTOFOTOPAPY Z 50.LET, VŠAK DÁVÁ TUŠIT, ŽE ZDE MOŽNÁ PROBÍHALY POKUSY O TĚŽBU V POZDĚJŠÍM OBDOBÍ. KONEČNĚ STEJNÁ ČINNOST PROBÍHALA NA SOUSEDNÍM MALODOLU POLOŽENÉM SEVEROVÝCHODNĚ JEN NĚKOLIK SET METRŮ VZDÁLENÉM -"BEATĚ". NELZE VYLOUČIT PROPOJENÍ TĚCHTO DVOU MALODOLŮ. TO JSOU ZATÍM JEN DOMNĚNKY PODPOŘENÉ JEN JEDNOU ZMÍNKOU V LITERATUŘE.

SVĚTLO DO PROBLÉMU MŮŽE VNÉST JEN PROVOZNÍ MAPA DOLU "BEATA" Z DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY - TU ZATÍM MARNĚ HLEDÁM V ARCHIVECH...TAK MAPU UŽ MÁM, OBA DOLY PROPOJENY NEBYLY. ALE...

TAKŽE POSLEDNÍ AKTUALIZACE: S NEJVĚTŠÍ PRAVDĚPODOBNOSTÍ BYL DŮL ZNOVUOTEVŘEN VE 20.LETECH 20.STOLETÍ V DOBĚ NUCENÉ SPRÁVY FÜRSTENBESKÉHO PANSTVÍ. TO BY MOHLO KORESPONDOVAT SE ZMÍNKOU O NOVĚ OTEVŘENÉM DOLE ANTONIE Z ROKU 1924 V NOVÉM STRAŠECÍ. ZŘEJMĚ SE JEDNALO O ŠTOLU (VIZ MAPKA) BLÍZKO PŮVODNÍ JÁMY. TĚŽAŘE NEZNÁM.

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

ZDE NAJDETE ODKAZ NA FOTKY AKTUÁLNÍHO STAVU:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DUL_ANTONIN_NA_LANECH

ODKAZ NA DŮLNÍ MAPU DOLU "ANTONÍN":

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DULNI_MAPY/#LAURA4.jpg

 

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky