VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Lány > DŮL BEATA

DŮL BEATA

OFICIÁLNÍ DOKUMENTY O TOM MLČÍ, ALE MÍSTNÍ PUBLICISTA KAREL HUSÁK ZMIŇUJE, ŽE PRAPŮVODEM BETYNKY BYL OPUŠTĚNÝ (ZŘEJMĚ FÜRSTENBERSKÝ) DŮL "ALŽBĚTA". TO BY CELKEM ODPOVÍDALO, PROTOŽE LOKALITA JE JEN PÁR SET METRŮ SEVERNÍM SMĚREM VZDÁLENÁ OD BOHATÉHO UHELNÉHO NALEZIŠTĚ "U ANTONÍČKA" A MATKA KARLA EGONA II (ČAS PŘÍPADNÉHO ZALOŽENÍ DOLU ODPOVÍDÁ) SE JMENOVALA ELISABETH. KONEČNĚ POMÍSTNÍMI NÁZVY "ALŽBĚTA" SE LÁNY JEN HEMŽÍ A JE S PODIVEM, ŽE BY JMÉNO DOLU MEZI NIMI CHYBĚLO.

DALŠÍ MÍSTNÍ BADATEL A PUBLICISTA PAN VÁCLAV VODVÁŘKA MÁ JMÉHO ŠACHTY ZA ZTRACENÉ, ALE JEJÍ POČÁTKY DATUJE S URČITOSTÍ DO ČTYŘICÁTÝCH LET DEVATENÁCTÉHO STOLETÍ A DODÁVÁ, ŽE KNÍŽE KAREL EGON II.PRODAL NĚKDY V ROCE 1850 KUTACÍ PRÁVO NA CELÉM KŘIVOKLÁTSKÉM PANSTVÍ (?) HŘEDELSKÉMU KAMENOUHELNÉMU TĚŽAŘSTVU.

SOUČASNÉ HISTORICKÁ PRAMENY HOVOŘÍ O BETYNCE AŽ OD ROKU 1863, KDY ZDE ZAČALA HLOUBIT (NEBO STARŠÍ JÁMU PROHLUBOVAT) ZMÍNĚNÁ "HŘEDELSKÁ KAMENOUHELNÁ SPOLEČNOST" JÁMU ČTYŘHRANNÉHO PROFILU (V.VODVÁŘKA) ČI KRUHOVÉHO PROFILU O PRŮMĚRU 2,65 METRU (PUBLIKACE "DOBÝVÁNÍ UHLÍ NA KLADENSKU".

AŽ DO ROKU 1865 ZDE NA UHLÍ NENARAZILI, PROTO ZAČALI RAZIT PŘEKOPY ZÁPADNÍM A SEVEROZÁPADNÍM SMĚREM PŘEKOPY (QUERŠLÁGY), PAK TEPRVE  LOŽISKA DOSÁHLI, ALE TĚŽBA Z DOLU SE TÍM ZKOMPLIKOVALA.. ÚDAJNĚ SPOLEČNOST MUSELA ZŘÍDIT HNED DVA(!) PARNÍ STROJE - JEDEN VERTIKÁLNÍ A DRUHÝ PRO POPSANÉ PŘEKOPY (V.VODVÁŘKA). TO JE HODNĚ NEOBVYKLÉ ŘEŠENÍ A ZCELA SE ROZCHÁZÍ S OBSAHEM ČLÁNKU KARLA HUSÁKA (ZCELA A ÚPLNĚ DOLE), KDE POPISUJE TĚŽBU RUČNÍM VRÁTKEM.

TAKÉ SE TRADUJE, ŽE ŠACHTA JE POJMENOVÁNA PO MAJITELI SPOLEČNOSTI - ANGLIČANOVI DR. ALEXANDRU BEATTYM. ALE MOŽNÁ, ŽE ANGLICKÝ TĚŽAŘ JEN VYUŽIL FONETICKÉ SOUHRY PŮVODNÍHO NÁZVU SE SVÝM JMÉNEM (NEZNÁM PŘÍPAD ŠACHTY, KDY BY TĚŽAŘ NAZVAL JÁMU VLASTNÍM PŘÍJMENÍM).

PROKLETÍ VŠECH MÍSTNÍCH DOLŮ - VODA - ZAÚTOČILA JIŽ ROKU 1869, KDY NÁHLÝ PRŮVAL VODY VYHNAL HAVÍŘE NA POVRCH PO DŘEVĚNÝCH ŽEBŘÍCÍH (JÁMA MĚLA PRÝ SKORO 100 METRŮ). ZNÁMÁ JE HISTORKA O ZANECHANÝCH HODINKÁCH, ŠATSTVU A LAMPÁCH, ALE O UTOPENÉM DRUHÉM PARNÍM STROJI, KTERÝ MĚL TAHAT VOZÍKY Z ÚPADU ZÁPADNÍHO PŘEKOPU, NIKDE ANI SLOVO.

PO TÉTO ZKUŠENOSTI  TO SPOLEČNOST NA DOLE VZDALA A VÍCE JAK DEVADESÁT ZAMĚSTNANCŮ POSLALA BUĎ DOMŮ, NEBO JE DÁLE ZAMĚSTNÁVALA VE HŘEDLÍCH. SPOLEČNOST PRONÁSLEDOVALA SMŮLA I ZDE. A TO JI ZLOMILO VAZ, PROTOŽE  MARNĚ PUMPOVALA FINANCE DO DOLU "U OBECNÍHO LESA" , KDE UHLÍ ANI VE 100 METRECH NENALEZLI. (TOLIK HŘEDELSKÝ KRONIKÁŘ). MOŽNÁ ABY NAČERPAL FINANCE PRO HŘEDLE, PRODÁVÁ DŮL PAN BEATTY DŮL "BEATTY"  V ROCE 1867 ANGLO-ČEKÉMU KAMENOUHELNÉMU TĚŽAŘSTVU.

TO ZDE TĚŽILO MALOU SEPARÁTNÍ PÁNVIČKU NĚJAKÝ ČAS A PO CELOU DOBU SE SNAŽILO ÚPADNÍMI PŘEKOPY "DOHNAT" SHOZENOU UHELNOU KRU V NADĚJNÉM SEVERNÍM SMĚRU. KDYŽ SE TO NEPODAŘILO, ZMĚNILO TAKTIKU, POD KOPCEM U RYNHOLCE OTEVŘELO SHOZENÉ LOŽISKO DOLEM "LAURA" (PŮVODNĚ SE JMENOVAL "BEATTIE II"). POZDĚJI SE VŠAK K "BEATĚ" VRÁTILO DOVRCHNÍMI PŘEKOPY A UDĚLALO SI Z NÍ VĚTRNÍ PRO OTVÍRKU JIŽNÍHO POLE "LAURA". TO BYLO NĚKDY OKOLO ROKU 1920.

ODVOZ UHLÍ BYL VYŘEŠEN GENIÁLNĚ. OKOLO DOLU DĚLALA VE SVAHU ELEGANTNÍ SMYČKU ZBYLÁ ČÁST LÁNSKÁ KONĚSPŘEŽNÍ ŽELEZNICE, STEJNĚ TAK JAKO OKOLO RYNHOLECKÉ LAURY. PO VZNIKU PARNÍ BUŠTĚHRADSKÉ DRÁHY TOTIŽ KOŇKA JEŠTĚ NĚJAKÝ ČAS FUNGOVALA JAKO KLASICKÁ VLEČKA DO STANICE LÁNY (NYNÍ STOCHOV). KDYŽ KONĚSPŘEŽKA SKONČILA A VYTRHALY SE KOLEJE, POUŽÍVAL SE ZPEVNĚNÝ NÁSEP JAKO KOMUNIKACE PRO POVOZY A POZDĚJI I PRO NÁKLADNÍ AUTOMOBILY.

V DOBĚ DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY BYLO DOLOVÉ POLE BEATA ZNOVU OTEVŘENO A TĚŽILO SE ZDE AŽ DO KONCE VÁLKY A PÁR LET PO NÍ - DO ROKU 1948. NYNÍ JIŽ VYVRACÍM, ŽE BĚHEM VÁLKY DOŠLO K PROPOJENÍ S PUSTÝM DOLEM "ANTONÍN" V LÁNSKÉM LESE, IKDYŽ JEHO ODVAL BYL NA SNÍMCÍCH Z 50.LET VÝRAZNĚ HOLÝ, ZNAČNĚ VĚTŠÍ NEŽ OKOLNÍ ODVALY DALŠÍCH DOLŮ Z 19.STOLETÍ A  ZASYPANOU ŠTOLU (OSTATNÍ DOLY MAJÍ JÁMU)  OHRANIČOVALO OCELOVÉ LANO. TO JEN ANTONÍN BYL ZNOVUOTEVŘEN VE 20.LETECH 20.STOLETÍ...

IKDYŽ MĚL DŮL VLASTNÍ PARNÍ STROJ A POSLÉZE ELEKTRICKÝ VRÁTEK, NEBYLA JÍZDA NA LANĚ POVOLENA A FÁRALO SE PO ŽEBŘÍCÍCH. ČERPANÁ VODA POMÁHALA VYLEPŠOVAT EVAPORAČNÍ BILANCI ŽIDOVSKÉHO RYBNÍKU, TAKŽE TEN NEVYSYCHAL. A BYLO TO TAM TAKOVÉ ROMANTICKÉ...

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

ODKAZ NA AKTUÁLNÍ FOTKY BETYNKY NAJDETE ZDE:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DUL_BEATA_NOVE

ODKAZ NA STARÉ FOTKY BEATY, BETYNKY NAJDETE ZDE:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DUL_BEATA_STARE

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky