VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Lány > DŮL MAX EGON

DŮL MAX EGON

DŮL "MAX EGON" BYL ZALOŽEN NA VÝCHODNÍ ČÁSTI KATASTRU LÁNY. ZDE NEBYLO TAKOVÉ MNOŽSTVÍ DOLŮ JAKO V ZÁPADNÍ ČÁSTI KATASTRU, PROTOŽE TU NEJSOU PATRNÉ VÝCHOZY UHELNÉ SLOJE NA POVRCH.

IKDYŽ HLOUBKA JÁMY "FRANTIŠKÁNSKÁ PILA", KTERÁ LEŽÍ NEDALEKO (JIŽ NA KATASTRU OBCE LHOTA) JE UDÁVÁNA 16 METRŮ, BYLA HLOUBKA DOLU MAX EGON NECELÝCH STO METRŮ U VÝDUŠNÉ A JEN 85 METRŮ U TĚŽNÍ. VĚTŠINOU BÝVÁ VĚTRNÍ JÁMA MĚLČÍ, ABY VĚTRY NEŠLY DO ÚPADU, TAKŽE TU NĚCO NEHRAJE.

TĚŽNÍ JE NAVÍC  SKORO BEZ ODVALU, ZATÍMCO VĚTRNÍ MÁ ODVAL BOHATĚ ROZLOŽENÝ KOLEM DOKOLA. OBĚ JÁMY JSOU NĚKOLIK STOVEK METRŮ OD SEBE NA PRAVÉ A LEVÉ STRANĚ LESNÍ ASFALTKY. LITERATURA TAKÉ ZMIŇUJE, ŽE VĚTRNÍ BYLA "STROJNĚ VYBAVENA". MÍNĚN JE TÍM ASI PARNÍ STROJ - ALE PROČ BY SE JÍM VYBAVOVALA VĚTRNÍ JÁMA? PARNÍ STROJ TOTIŽ MUSEL ZVLÁDNOUT DVĚ FUNKCE - TĚŽIT UHLÍ A PUMPOVAT VODU. A VODA SE POCHOPITELNĚ PUMPOVALA Z HLUBŠÍ JÁMY. PRAVDOU JE, ŽE NA POZDĚJŠÍCH DŮLNÍCH MAPÁCH JSOU OBĚ JÁMY TAKTO (NELOGICKY) POJMENOVANÉ.

V BLÍZKOSTI JE ROZTROUŠENO NĚKOLIK "UMO". BUDE JIM VĚNOVÁNA ZVLÁŠTNÍ KAPITOLA.

NA MALODOLE "MAX EGON" SE TĚŽILA 1,1 AŽ 1,3 METRŮ MOCNÁ "OKRAJOVÁ SLOJ" OD ROKU 1854 DO ROKU 1876 A TĚŽBA BYLA URČENA PRAVDĚPODOBNĚ NIŽBORSKÝM HUTÍM. A PLÁNY DOLU PLOSKOV (JEDEN Z KANDIDÁTŮ) JSOU Z ROKU 1872.....

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

TADY JE ODKAZ NA FOTODOKUMENTACI:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DUL_MAX_EGON_NA_LANECH/

http://malodoly.rajce.idnes.cz/MAX_EGON_TEZNI_NA_LANECH

http://malodoly.rajce.idnes.cz/MAX_EGON_VYDUSNA_LANY

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky