VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Lány > DŮL NÁLEZNÝ

DŮL NÁLEZNÝ

DŮL SE NACHÁZÍ V DŮLNÍ MÍŘE "ŠEBASTIÁN", V KTERÉM SE NACHÁZÍ TAKÉ MALODŮL "ŠEBASTIÁN", TAKŽE MOC NECHÁPU TERMÍN "NÁLEZNÝ", PROTOŽE DŮL "ŠEBASTIÁN" BY MĚL BÝT V MÍŘE "ŠEBASTIÁN" TEN PŮVODNÍ. ALE PODLE NÁZVU LZE USUZOVAT, ŽE JDE O ÚSPĚŠNÝ ŠURF, JEDEN Z NĚKOLIKA, KTERÝM SE TĚŽAŘI POKOUŠELI OSONDOVAT DALŠÍ VÝVIN UHELNÉ SLOJE TĚŽENÉ V PRAPŮVODNÍ LOKALITĚ "AMERIKA".

JÁMU VYHLOUBILA, JAKO NĚKOLIK DALŠÍCH V TOMTO OBDOBÍ, FÜRSTENBERSKÁ VRCHNOST JIŽ V ROCE 1819, TEDY JE TO POMĚRNĚ RANNÝ DŮL I NA LÁNSKÉ POMĚRY.

JÁMA BYLA V POLOVINĚ DEVATENÁCTÉHO STOLETÍ ZŘEJMĚ PROPACHTOVÁNA BRATŘÍM HNĚVKOVSKÝM (JE NÁHODA, ŽE LÁNSKÝ FARÁŘ MĚL STEJNÉ JMÉNO?), TITO SOUROZENCI PROVOZOVALY I DALŠÍ OKOLNÍ MALODOLY (LÁNSKOU) "ANNU" a "ŠEBASTIÁN".

NIC DALŠÍHO SE ZATÍM K MALODOLU NEPODAŘILO SEHNAT.

HLOUBKA JÁMY, PODLE ÚDAJŮ Z LITERATURY, MÁ BÝTÍ CCA 14 METRŮ. MÍSTNÍ TZV. "OKRAJOVÁ SLOJ" MĚLA ZHRUBA METROVOU MOCNOST, UHLÍ MĚLO NIŽŠÍ VÝHŘEVNOST NEŽ JIŽ ZA PÁR LET TĚŽENÉ KLADENSKÉ. UHLÍ SE PRAVDĚPODOBNĚ SVÁŽELO K "AMERICE", KDE SE NAKLÁDALO NA KOŇKU.

URČIT ODVAL V TERÉNU SE NEPODAŘILO. ODVAL V CESTĚ, TAK JAK LZE VYČÍST Z PUBLIKACE "DOBÝVÁNÍ UHLÍ NA KLADENSKU" MI PŘIPADÁ PŘÍLIŠ NEVÝRAZNÝ A NAVÍC JSOU V BLÍZKÉM OKOLÍ DOMINANTNĚJŠÍ BEZEJMENNÉ MALODOLY.

SVĚTLO DO PROBLÉMU MŮŽE VNÉST JEN AUTENTICKÁ MAPA - TAK TU MÁM A JE TO OPRAVDU ON. VÝRAZNĚJŠÍ DOLY BUDOU POZŮSTATKY TĚŽBY TĚSNĚ PO PRVÍ SVĚTOVÉ VÁLCE - KDO JI MÁ NA SVĚDOMÍ ZAÍM NEVÍM.

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky