VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Lány > DŮL ŠEBASTIÁN

DŮL ŠEBASTIÁN

DŮL SE NACHÁZÍ V DŮLNÍ MÍŘE "ŠEBASTIÁN I" A "ŠEBASTIÁN II", JE TO TEDY TZV DVOJITÁ DŮLNÍ MÍRA A NÁZEV DŮLNÍ MÍRY A MALODOLU JEDNO JSOU, TAKŽE JE TO PŮVODNÍ DÍLO. JÁMU VYHLOUBILA, JAKO NĚKOLIK DALŠÍCH V TOMTO OBDOBÍ, FÜRSTENBERSKÁ VRCHNOST JIŽ V ROCE 1819, TEDY JE TO POMĚRNĚ RANNÝ DŮL I NA LÁNSKÉ POMĚRY - STEJNÝ ROK ZALOŽENÍ MÁ TOTIŽ I TZV. "NÁLEZNÝ DŮL".

JÁMA BYLA V POLOVINĚ DEVATENÁCTÉHO STOLETÍ ZŘEJMĚ PROPACHTOVÁNA NEBO PRODÁNA BRATŘÍM (ADALBERTOVI A WENZLOVI) HNĚVKOVSKÝM (TITUL PANA VOJTĚCHA "SCHLOSSKAPLAN HOVOŘÍ VÝMLUVNĚ). TITO SOUROZENCI PROVOZOVALI I DALŠÍ OKOLNÍ MALODOLY (LÁNSKOU) "ANNU" A"VOJTĚCH". TAK TOMU BYLO PROKAZATELNĚ V ROCE 1855 U DŮLNÍCH MĚR ADALVERT I A SEBASTIAN I+II. O PĚT LET POZDĚJI JIŽ ZMNOŽENÉ DŮLNÍ MÍRY (PŘIBYL ADALBERT II A SEBASTIAN III AŽ V) NÁLEŽELY JOSEFŮM HAUPTOVI A SCHMIDLOVI Z UNHOŠTĚ A ISIDORU REITEROVI Z LÁN.

PO ROCE 1860 ALE ŠACHTIČKA JIŽ NENÍ NIKDE ZMIŇOVÁNA. TO ZNAMENÁ, ŽE BYLA BUĎ JIŽ VYČERPÁNA, NEBO SE SESUL JÁMOVÝ KOMÍN A DALŠÍ TĚŽBA BYLA ZNEMOŽŇĚNA. VYPLAVENÍ VODOU LZE VYLOUČIT, V OKOLÍ BYLA INTENZIVNÍ TĚŽBA, MALODOLY BYLY PRAVDĚPODOBNĚ KOMUNIKAČNĚ PROPOJENY.

HLOUBKA JÁMY SE DÁ, PODLE OSTATNÍ DĚL V OKOLÍ, ODHADNOUT  V ROZMEZÍ CCA 15-25 METRŮ. MÍSTNÍ TZV. "OKRAJOVÁ SLOJ" MĚLA ZHRUBA METROVOU MOCNOST, UHLÍ MĚLO NIŽŠÍ VÝHŘEVNOST NEŽ JIŽ ZA PÁR LET TĚŽENÉ KLADENSKÉ. UHLÍ SE PRAVDĚPODOBNĚ SVÁŽELO K "AMERICE", KDE SE NAKLÁDALO NA KOŇKU.

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

ZDE NAJDETE ODKAZ NA FOTODOKUMENTACI SOUČASNÉHO STAVU:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DUL_SEBASTIAN_NA_LANECH

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky