VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Lány > DŮL VOJTĚCH

DŮL VOJTĚCH

DŮL SE NACHÁZÍ V DŮLNÍ MÍŘE "ADALBERT", COŽ JE MIMOCHODEM ČESKÝ VOJTĚCH, TAKŽE NÁZEV DŮLNÍ MÍRY A MALODOLU JEDNO JSOU, TAKŽE JE TO PŮVODNÍ DÍLO. JÁMU VYHLOUBILA, JAKO NĚKOLIK DALŠÍCH V TOMTO OBDOBÍ, FÜRSTENBERSKÁ VRCHNOST JIŽ V ROCE 1819, TEDY JE TO POMĚRNĚ RANNÝ DŮL I NA LÁNSKÉ POMĚRY - STEJNÝ ROK ZALOŽENÍ MÁ TOTIŽ I TZV. "NÁLEZNÝ DŮL".

JÁMA BYLA V POLOVINĚ DEVATENÁCTÉHO STOLETÍ ZŘEJMĚ PROPACHTOVÁNA BRATŘÍM HNĚVKOVSKÝM (JE NÁHODA, ŽE LÁNSKÝ FARÁŘ MĚL STEJNÉ JMÉNO?), TITO SOUROZENCI PROVOZOVALY I DALŠÍ OKOLNÍ MALODOLY (LÁNSKOU) "ANNU" A"ŠEBASTIÁN".

UŽ V ROCE 1860 JE ALE ŠACHTIČKA VEDENA VE VLASTNICTVÍ HŘEDELSKÉ KAMENOUHELNÉ SPOLEČNOSTI, ZA KTEROU STOJÍ ANGLICKÝ DOKTOR ALEX BEATTY. V TOMTO OBDOBÍ ZMIŇOVANÁ SPOLEČNOST EXPANDUJE TOTIŽ NA LÁNSKO - PROVOZUJE SOUSEDNÍ MALODŮL "ANNA" A POKOUŠÍ ŠTĚSTÍ V LOKALITĚ U KŘÍŽKU JAMOU "BEATTY". PO DŮLNÍM FIASKU V HŘEDLÍCH SE VŠAK Z LÁNSKA STAHUJE A V ROCE 1870 NENÍ ZMIŇOVÁNA UŽ ANI V DOMOVSKÉ LOKALITĚ.

HLOUBKA JÁMY SE DÁ, PODLE OSTATNÍ DĚL V OKOLÍ, ODHADNOUT  V ROZMEZÍ CCA 15-25 METRŮ. MÍSTNÍ TZV. "OKRAJOVÁ SLOJ" MĚLA ZHRUBA METROVOU MOCNOST, UHLÍ MĚLO NIŽŠÍ VÝHŘEVNOST NEŽ JIŽ ZA PÁR LET TĚŽENÉ KLADENSKÉ. UHLÍ SE PRAVDĚPODOBNĚ SVÁŽELO K "AMERICE", KDE SE NAKLÁDALO NA KOŇKU.

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

ZDE NAJDETE ODKAZ NA FOTODOKUMENTACI SOUČASNÉHO STAVU:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DUL_VOJTECH_LANY

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky