VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Lány > ŠACHTICE NA AMERICE

ŠACHTICE NA AMERICE

FÜRSTENBERSKÁ VRCHNOST PRAVDĚPODOBNĚ SPUSTILA LAVINU UHELNÉ TĚŽBY V REGIONU, KDYŽ PŘIBLIŽNĚ V POLOVINĚ OSMNÁCTÉHO STOLETÍ ZAČALA CÍLENĚ VYHLEDÁVAT VÝCHOZY UHELNÉ SLOJE V LESÍCH JIŽNĚ OD OBCE LÁNY A TY PAK TĚŽIT NEJDŘÍVE LOMOVĚ, POZDĚJI MĚLKÝMI MALODOLY.

NA UHLÍ SE PRAVDĚPODOBNĚ PŘIŠLO NA JEHO VÝCHOZECH V OBOŘE PŘI STAVBĚ OBORNÍ ZDI, KDY SI ROBOTUJÍCÍ SEDLÁCI VYTVÁŘELI V PRŮBĚHU POKRAČUJÍCÍ STAVBY MALÉ LOMY NA STAVIVO (OPUKOVÉ, BŘIDLICOVÉ A PÍSKOVCOVÉ KAMENY A JÍL JAKO POJIVO). TAM, KDE VÝCHOZY PROTLY STAVBU OBORNÍ ZDI, ZÁKONITĚ NARAZILI NA UHLÍ.

PRVNÍ MĚLKÉ ŠACHTICE ZVANÉ MÍSTNĚ "DUKLY" SE ZAČALI HLOUBIT PRAVDĚPODOBNĚ NA ÚZEMÍ JIŽNĚ OD LESNÍ SVĚTLINY "AMERIKA", KDE SE INTENZITA TĚŽBY BĚHEM NĚKOLIKA NÁSLEDUJÍCÍCH LET NATOLIK PODEPSALA NA MORFOLOGII TERÉNU, ŽE JE NEPŘEHLÉDNUTELNÁ DODNES.

ZDE SE POZDĚJI UHLÍ NAKLÁDALO NA VOZY KONĚSPŘEŽNÉ DRÁHY "LÁNY-PRAHA", ABY SE EXPORTOVALO DO HLAVNÍHO MĚSTA ČESKÉHO KRÁLOVSTVÍ. KDYŽ TOTO ODBYTIŠTĚ PŘEVZALO KLADNO A DISTRIBUCI PARNÍ BUŠTĚHRADSKÁ DRÁHA, VOZILO SE KOŇMO ALESPOŇ DO STANICE LÁNY (DNES STOCHOV).

UHELNÁ HOREČKA ZAČALA V REGIONU PRÁVĚ TADY!

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

ZDE NAJDETE ODKAZ NA FOTODOKUMENTACI SOUČASNÉHO STAVU:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/SACHTICE_NA_AMERICE

ZDE NAJDETE ODKAZ NA FOTOGALERII DOLOVÁNÍ NA AMERICE "V OHRÁDCE":

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DOLOVANI_NA_AMERICE_V_OHRADCE

 

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky