VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Lužná > DOLY NA CHLADNÉ STRÁNI

DOLY NA CHLADNÉ STRÁNI

SAMOSTATNÁ LOKALITA V NEJJIŽNĚJŠÍ ČÁSTI LUŽENSKÉHO KATASTRU, BLÍZKO KATASTRU OBCE CHLUM, POCITOVĚ BLÍZKO NOVÉHO DOMU LEŽÍ NA SEVERNÍ STRANĚ VRCHU OD LOKALITY BELŠANKA A DOSTANETE SE TAM CESTOU OD HÁJOVNY "ŠTÝLOVNA" (NA STARÝCH MAPÁCH ZVANÉ "U PĚTI DUBŮ").

MÍSTNÍ MALODOLY TĚŽILY UHLÍ STEJNÉ POLOHY JAKO SOUSEDNÍ BELŠÁNKA (NA JIHU DOLŮ POD KOPCEM) A NEDALEKÁ MARŠOVNA (O NĚCO ZÁPADNĚJI NA VRCHOLKU KOPCE - JE JIŽ NA KÚ CHLUM!), TADY VŠAK VÝRAZNĚ MOCNĚJŠÍ POLOHU, KTERÁ BYLA NEHLUBOKO ULOŽENA V ŘÁDU JEDNOTEK AŽ DESÍTEK METRŮ. SLOJE BYLY HNED DVĚ 1,3 a 1,5 METRU MOCNÉ.

JSOU ZDE TŘI DOMINANTNÍ LOKALITY A POTOM DALŠÍ ROZTROUŠENÉ DOBÝVKY, ZŘEJMĚ PRŮZKUMNÉHO CHARAKTERU. Z PROSTORU POD DOMINANTNÍMI DOBÝVKAMI MASIVNĚ VYVĚRAJÍ OKROVĚ ZBARVENÉ STAŘINNÉ VODY, PODLE KTERÝCH JE LZE SNADNO DOHLEDAT. JINAK ORIENTACE V HUSTĚ ZALESNĚNÉM TERÉNU PROTKANÉM ŘADOU LESNÍCH CEST JE ZNAČNĚ SLOŽITÁ.

POZOR, DETAILNÍ POPISY NAJDETE V SOUSEDNÍ KAPITOLE "BELŠANKA"!

TO BYLO ZŘEJMĚ I PŘÍČINOU SKUTEČNOSTI, ŽE ŘADA ODVALŮ, PROPADŮ A LOMŮ NENÍ V ŽÁDNÝCH PODKLADECH ZNAČENA, MAPY ČGS NEVYJÍMAJE A TAK I POMĚRNĚ VELKÉ POZŮSTATKY DŮLNÍ ČINNOSTI ZATÍM NEBYLY EVIDOVÁNY. ALE NEBYLO DŮVODU, PROTOŽE DOKLADY I MAPY EXISTUJÍ.

TĚŽBOU SE ZDE VELMI DLOUHO (OD 1. TŘETINY 19.STOLETÍ ZABÝVALA RODINA MAREŠŮ (ZACHYCENO POVOLENÍ KE KUTÁNÍ U "MAXOVA DVORA" a "U PĚTI DUBŮ"), KONKRÉTNĚ ANTON(ÍN) a ANNA MAREŠOVI, POZDĚJI OBNOVENÉ POD VLASTNICTVÍM FERDINANDA MAREŠE, TO AŽ DO PŘELOMU STOLETÍ, KDY LOKALITU VYKUPUJE ZPĚT FÜRSTENBERK. PO PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLCE JE ZDE NAKRÁTKO TĚŽBA OBNOVENA, PO ROCE 1924 UTICHÁ NAVŽDY.

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky