VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Lužná > DOLY NA MOTOLCE

DOLY NA MOTOLCE

LOKALITA "MOTOLKA" SE NACHÁZÍ NA RUDSKÉM KATASTRU, ALE DÍKY BLÍZKOSTI DALŠÍCH TĚŽEBNÍCH LOKALIT "BELŠÁNKY" A "CHLADNÉ STRÁNĚ" SE DÁ POČÍTAT SPÍŠE K OSTATNÍM LUŽENSKÝM DOLŮM. STEJNĚ JAKO ONY I TYTO PATŘILY FÜRSTENBERKŮM, AČ BYLI POZDĚJI ČASTO PACHTOVANÉ CIZÍM TĚŽAŘŮM (ZNÁMÝ JE JOSEF DUX Z RAKOVNÍKA). 

HISTORIE DOBÝVÁNÍ SE UVÁDÍ OD POLOVINY DEVATENÁCTÉHO STOLETÍ, ALE MÁM MOŽNÁ V RUCE DOKLAD, KTERÝ JI POSUNUL O PÁR LET HLOUBĚJI. PŘESNĚJI K ROKU 1819, KDY ZDE BYLA POLOŽENA PRVNÍ DOLOVÁ MÍRA "ELISABETH". TO ZDE TĚŽIL JEŠTĚ FÜRSTENBERK (NA MAPÁCH ZNAČENO JAKO "ALTE BERGWERK"), ALE PAK JIŽ V VROCE 1865 PŘICHÁZÍ VŠUDYPŘÍTOMNÝ TĚŽAŘ ANTON MAREŠ POKLÁDÁ SVÝCH 8 DOLOVÝCH MĚR "AMALIA". PO ČASE JEHO FIRMA VYHLAŠUJE ÚPADEK A V DRAŽBĚ JEHO VLASTNICTVÍ VYKUPUJE DALŠÍ MAREŠ JMÉNEM FERDINAD. OD NĚHO JIŽ PRÁVO TĚŽBY PŘECHÁZÍ ZPĚT NA DOMÁCÍHO PÁNA A TO KE KONCI STOLETÍ. TEN ZDE PROVÁDÍ VRTNOU PROSPEKCI POD VEDENÍM VOJTĚCHA DIETRICHA A PLÁNUJE OTEVŘÍT "NOVOU TĚŽNÍ JÁMU NA MOTOLCE", V ROCE 1904 VŠAK NA ČAS SVÉ DOLY ROZPOUŠTÍ. KE ZNOVUOTEVŘENÍ SE NAVRACÍ PO SVĚTOVÉ VÁLCE V SOUVISLOSTI S PLÁNOVANÝM OTEVŘENÍM BELŠANSKÉ ELEKTRÁRNY VILMA. NÁSLEDKEM VNUCENÉ SPRÁVY VŠAK PRÁVO K MÍSTNÍ TĚŽBĚ DOSTÁVÁ RAKOVNICKÝ TĚŽAŘ JOSEF DUX, KDY ZDEJŠÍ DOLY SLOUŽIÍ JAKO PALIVOVÁ ZÁKLADNA "MNIŠKOVÉ ŽELEZNICE", KTERÁ SEM MĚLA ODBOČKU.

SLOJ SE ZDE NACHÁZELA NEHLUBOKO POD ZEMÍ - UVÁDÍ SE 14-20 METRŮ, ALE Z OTEVŘENÉHO PROPADU LZE VYČÍST HLOUBKU NÁRAŽÍ CCA 8 METRŮ. O MĚLKÉM DOBÝVÁNÍ SVĚDČÍ ŘADA PROPADŮ OD KLASICKÉHO PINKOVÁNÍ AŽ PO LINEÁRNÍ POKLESY.

SLOJ JE POPISOVÁNA JAKO NECELÝ METR MOCNÁ SE SILNOU PŘÍMĚSÍ LUPKOVINY. NA NĚKOLIKA MÍSTECH LZE NALÉZT HROMÁDKY KUSOVÉHO UHLÍ, ZŘEJMĚ Z BÝVALÝCH DEPONIÍ PRO ÚZKOROZCHODNÉ LOKOMOTIVY.

PODLE JEDNÉ PUBLIKACE ZDE VE DVACÁTÝCH LETECH DVACÁTÉHO STOLETÍ TĚŽIL LÁNSKÝ TĚŽAŘ M.E.FÜRST. TAK JEN NA OKRAJ - POKUD VÁM TO JMÉNO PŘIPADÁ PODEZŘELÉ, TAK SE PODÍVEJTE NA TENTO TEXT "MAXMILIAN EGON FÜRST ZU FÜRSTENBERG". A MÁME HO PTÁČKA Z LÁNŮ! ;o)

CHARAKTERISTICKÝM DOPROVODNÝM JEVEM JE VÝTOK STAŘINNÉ VODY DO LESNÍHO POTŮČKU SE ZNÁMÝM OKROVÝM ZABARVENÍM A SIRNATÝM ZÁPACHEM.  SPODNÍ VODA S OHLEDEM NA ROČNÍ OBDOBÍ  ZNAČNĚ PULSUJE - JEDNOU V PROPADECH VYTVÁŘÍ JEZÍRKA, JINDY ZCELA CHYBÍ. MÁ TEDY VELKÝ VLIV NA ROZNOS ZÁSYPU DO CHODEB A UMOCŇUJE TVORBU PROPADŮ (VIZ FOTOGALERIE).

TATO KAPITOLA ZATÍM NEBUDE ROZPOLOŽKOVÁNA NA KARTY JEDNOTLIVÝCH DOLŮ, PROTOŽE MÁM VELKÉ POCHYBNOSTI U DAT UVÁDĚNÝCH IN SITU NA PANELECH. ZA POZNAČENOU MÝTINOU JE TOTIŽ DALŠÍ S EVIDENTNĚ MLADŠÍMI - NEOZNAČENÝMI DÍLY.

KAŽDOPÁDNĚ JDE O JEDNO Z NEJROMANTIČTĚJŠÍCH MÍST S TĚŽEBNÍ TÉMATIKOU, KTERÉ NIJAK NEZAOSTÁVÁ ZA HORNICKÝM SKANZENEM POD ŠIRÝM NEBEM - LESEM ZA OBCÍ LIBOVICE NA SLÁNSKU. JÁMY JSOU CITLIVĚ OHRAŽENY SLOUPKY S ŘETĚZEM A VÝSTRYŽNÝMI CEDULKAMI, ŽÁDNÉ PRASECKÉ ZASYPÁVÁNÍ POPÍLKEM. 

POKUD SE CHCETE NALÁKAT NA "HAVÍŘSKOU NOTIČKU" ZAJDĚTE SEM. Z HORÁCKÉ LÍSY SMĚREM NA TŘI STOLY VPRAVO OD SILNICE JEŠTĚ PŘED STOUPÁNÍM KE TŘEM STOLŮM JE VODOTEČ. TAKÉ TAM ZATÍM STOJÍ STARÝ DUB. DÁ SE TAM ZAPARKOVAT, PAK SE VYDEJTE PODÉL JIŽNĚJŠÍ VĚTVE POTOKU "DRUHÝ LUH" K JEHO PRAMENŮM.

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

DALŠÍ FOTODDOKUMENTACI NAJDETE ZDE:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DOLY_NA_MOTOLCE

ODKAZ NA STARÉ FOTOGRAFIE A MAPY ZDE:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/MOTOLKA_STARE_FOTKY_A_MAPY#MOTOLKASTAR.jpg

 

 

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky