VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Lužná > DŮL CAROLI

DŮL CAROLI

FÜRSTENBERSKÝ DŮL NĚKDY ZVANÝ TÉŽ "KAROLÍNA" PŘIPOMÍNANÝ K ROKU 1857 (ROK ZALOŽENÍ BY MĚL ODPOVÍDAT POLOŽENÍ STEJNOJMENNÉ DOLOVÉ MÍRY - 1819!!!) BYL UKONČEN K ROKU 1865 PŘESTOŽE MĚL SLUŠNÉ ZÁSOBY UHLÍ ZE DVOU SLOJÍ O MOCNOSTI 0,6M (SPODNÍ) A 0,9M (VRCHNÍ). DŮVODEM BYLO UDAJNĚ RUŠENÍ ZVĚŘE JEHO PROVOZEM. NA NĚKTERÝCH MAPÁCH JE JEHO DŮLNÍ POLE UVÁDĚNO JAKO POZDĚJŠÍ MAJETEK PRAŽSKÉ ŽELEZÁŘSKÉ SPOLEČNOSTI.

PROVOZOVATELE (NĚKDY TÉŽ UVÁDĚNÉHO JAKO ÚČETNÍHO) TOHOTO DOLU, PANA MAŘINCE Z KRUPÉ, UBIL POLENEM Z METRU DŘÍVÍ ÚKLADNÝ VRAH, KDYŽ PRÝ NESL NA DŮL TÝDENNÍ VÝPLATU Z ŘENČOVSKÉHO NÁDRAŽÍ. TEN SE KE ZLOČINU ÚDAJNĚ PŘIZNAL AŽ NA SMRTELNÉM LOŽI. TO JE ZACHYCENO V MÍSTNÍCH KRONIKÁCH. TENTO PŘÍBĚH SE VÁŽE K OBDOBÍ VNUCENÉ SPRÁVY NA FÜRSTENBERKŮV MAJETEK PO PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLCE.

ODVALY DOLŮ, S JEZÍRKY UMÍSTĚNÝMI UPROSTŘED - V MÍSTĚ CENTRÁLNÍHO PROPADU PO JÁMĚ, NAJDETE V TĚSNÉM BLÍZKOSTI NÁSPU STARÉ "MNIŠKOVÉ ŽELEZNICE" V PROSTORU MEZI RAKOVNICKOU SILNICÍ A SOUČASNOU ŽELEZNIČNÍ TRATÍ. V BOKU NÁSPU LZE NAJÍT ÚLOMKY DOBOVÉ KERAMIKY.

JE DOST MOŽNÉ, ŽE PŮVOD LÉČEBNÉHO PRAMENE NEDALEKÝCH LESNÍCH LÁZNÍ "MEKLOVKA" LZE HLEDAT VE STAŘINNÝCH VODÁCH TÉTO DOBÝVKY, KTERÁ SE NACHÁZÍ PÁR SET METRŮ VÝŠE PO SVAHU. VÍCE JE V "ZAJÍMAVOSTECH". KDYŽ NIC JINÉHO, TAK PRAMEN ADJUNKTA MERKLA JE SILNĚ ŽELEZITÝ A OKROVĚ ZBARVENÝ...

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ODKAZ NA DALŠÍ FOTODOKUMENTACI:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DOLY_CAROLI_U_LUZNE/

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky