VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Lužná > DŮL LUŽNÁ

DŮL LUŽNÁ

DŮL LUŽNÁ ZALOŽILA AKCIOVÁ ANGLO-ČESKÁ (ZA PROTEKTORÁTU "LÁNSKO-RAKOVNICKÁ) KAMENOUHELNÁ SPOLEČNOST NA PANENSKÉ PŮDĚ V ROCE 1938. JÁMA BYLA VYHLOUBENA DO 87 METRŮ A SLOJ BYLA DOSTIŽENA PŘEKOPEM 70 METRECH V ROCE 1939. PLOCHA KUTIŠTĚ BYLA PŘES PĚT HEKTARŮ.

TO ALE NESTAČILO, PROTOŽE DŮL PRACOVAL JEN 15 LET - JEN DO ROKU 1953. VAZ MU ZLOMILA NIŽŠÍ PRODUKTIVITA, VÁLEČNÉ RABOVÁNÍ A VÝKYVY STAVU PRACOVNÍHO KOLEKTIVU PO VÁLCE. V ZISKU BYL MÁLOKDY A PRO NERENTABILITU BYL TAKÉ ZAVŘEN.

TĚŽENÉ UHLÍ NÁLEŽELO NEČEKANĚ DO SPODNÍHO PÁSMA RADNICKÉHO A MĚLO DVĚ SLOJE. VRCHNÍ - PŮL DRUHÉHO METRU MOCNÁ BYLY MÉNĚ KVALITNÍ A MÉNĚ VÝHŘEVNÁ, SPODNÍ VŠAK MĚLA SPOLEHLIVĚ PŘED DVA METRY, DVOJNÁSOBNOU VÝHŘEVNOST A MINIMÁLNÍ POPELNATOST.

VÝSTROJ DOLU BYLA MODERNÍ. KRUHOVÁ JÁMA S DVANÁCTIBOKÝMI VĚNCI MĚLA PRŮMĚR  4,7 METRU. VRÁTEK TĚŽNÍHO STROJE BYL JIŽ ELEKTRICKÝ. SOUČÁSTÍ BYLA I KOMPRESOROVNA. PŘÍTOK VODY V JÁMĚ ČINIL PŘES 500 M3 ZA MINUTU.STAV PRACOVNÍHO KOLEKTIVU KULMINOVAL NA 155 OSOBÁCH V ROCE 1942. UHLÍ SE VOZILO DŘEVOPLYNEM POHÁNĚNÝMI NÁKLAĎÁKY DO STANICE LUŽNÁ, KDE SE PŘEKLÁDALO NA ŽELEZNICI.

BĚHEM PROTEKTORÁTU ZDE DOŠLO KE ZTRÁTĚ 500 KUSŮ ROZBUŠEK A TO STÁLO ŽIVOTY DŮLNÍHO DOZORCE RŮŽIČKU, BENEŠE, HANZLÍČKA A DŮLNÍHO MANIPULANTA HRABĚTE. NIC BLIŽŠÍHO NEZNÁM.

V AREÁLU NYNÍ SPRAVOVANÉM  ÚÚG PRAHA ZŮSTALY ZACHOVANÉ NĚKTERÉ SPRÁVNÍ BUDOVY, TY JSOU DŘEVĚNÉ PŘÍHRADOVÉ KONSTRUKCE, VYZDĚNÉ STRUSKOVÝMI CIHLAMI Z ELEKTRÁRNY ANNA V RYNHOLCI, ODKUD SE DOVÁŽELO (JAKO Z MATEŘSKÉ ORGANIZACE) TAKŘKA VŠE - OD TECHNOLOGIE, PŘES ŠTAJGRY A ZPOČÁTKU I VČETNĚ HAVÍŘŮ. 

STROJNÍ ČÁSTI JSOU NENÁVRATNĚ ROZŘEZÁNY DO ŠROTU. OBĚ JÁMY LZE VŠAK SNADNO IDENTIFIKOVAT. MAPY ČGS VŠAK UVÁDĚJÍ VĚTRNÍ MIMO AREÁL V LESE, KDEŽTO JÁ JI VIDÍM PŘÍMO V AREÁLU.

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

ODKAZ NA DALŠÍ FOTODOKUMENTACI:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DUL_LUZNA_U_RAKOVNIKA/

ODKAZ NA STARÉ FOTOGRAFIE DOLU:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DUL_LUZNA_STARE_FOTKY

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky