VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Milý > DOLY MARIE

DOLY MARIE

Níže najdete odkaz na fotodokumentaci!

Nejpůvodnější důl - 16 metrů hlubokou Marii I založil v roce 1917 těžař Fajgl ze Zlonic. Bůh ví, co ho k tomu vedlo, pro mne je doposud neznámý, ale všem dnům ještě není konec, třeba se mi o něm ještě něco padaří zjistit. Dlouho důl nedržel, přepustil jej o dva roky později Josefovi Borgesovi z Vinohrad. Když ten umřel, koupili důl jako součást komplexu dolů "Marie"v dražbě Schwarzenberkové. To se stalo v roce 1923. Odval se nachází vpravo před příjezdem do obce směrem od Srbče na kraji pastviska. Ovcím se nelegitimujte, nejsou to báňští inspektoři.

V mezidobí byla ovšem vyražena jáma Marie II jako 14 metrů hluboká větní, aby bylo možno těžit JZ uložené partie uhelné sloje. To se šlo za uhlím dovrchně a odval jámy je doposud skryt za prvním stavením vlevo po příjezdu do obce směrem od Srbče. A to se stalo roku 1918. Po vyuhlení pole byla jáma zcela odvržena. Životnost jámy byla jen pár let, k roku 1921 je likvidována zásypem.

Až po majetkové změně v roce 1923 je ražena třetí jáma komplexu - Marie III. Využívá se k vytěžení SV části dolového pole, za kterým se šlo do úpadu směrem k potoku, takže se dá předpokládat, že byla využívána nejen jako větrní, ale i jako vodní jáma. Jako vyčerpaná byla uzavřena v roce 1925. Její odval také doposud stojí a  příjezdová cesta k němu je doposud činná.

Jáma Marie I byla zavřena jako poslední a to po vyčerpání ložiska 20.února 1926. V dobách největší slávy dolový komplex zaměstnávat necelou půlstovku pracovníků, kteří těžili necelý půlmetr sloje v necelých dvaceti metrech hloubky. Zachycené jméno závodního - František Smékal.

Velká elipsa je Důl Milan, malé dvě vpravo jsou Marie III a I (od leva do prava).

ZDE FOTODOKUMENTACE SOUČASNÉHO STAVU DOLU MARIE I

ZDE FOTODOKUMENTACE SOUČASNÉHO STAVU DOLU MARIE II

ZDE FOTODOKUMENTACE SOUČASNÉHO STAVU DOLU MARIE III

 

 

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky