VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Nové Strašecí > LUPKOVÉ ŠTOLY V PECÍNOVĚ

LUPKOVÉ ŠTOLY V PECÍNOVĚ

POBLÍŽ VILY "MÁRINKA" BYLA JIŽ ROKU 1923 ODKRYTA VRSTVA LUPKŮ, KTEROU ŠTOLOU "MARJÁNKA" ROKU (1924 NEBO 1927) ZAČALA  TĚŽIT ANGLO-ČESKÁ KAMENOUHELNÁ SPOLEČNOST. TA JEJ  UPRAVOVALA VE SVÝCH VYPALOVACÍCH KAPACITÁCH NA DOLECH "LAURA" A "ANNA"., KTERÉ ZAČALY PRACOVAT JIŽ OD ROKU 1908. VÝPAL ZAČAL NEJDŘÍVE V MILÍŘÍCH, POZDĚJI BYL PROVÁDĚN V KOMOROVÝCH PECÍCH.

DALŠÍ LUPKOVÉ ŠTOLY "HOŘKOVEC I" A "HOŘKOVEC II" BYLY ZALOŽENY V ROCE 1927 A OBĚ TAKÉ SLOUŽILYJAKO SUROVINOVÁ ZÁKLADNA PRO VÝPALY LUPKŮ. ŠLO O AKTIVITU DŮLNÍHO ŘEDITELE ING.MIKŠÍČKA Z DOLU ANNA.  BYLO TO NEDLOUHO (1925) PO SCHVÁLENÉM "POVOLENÍ KE KOPÁNÍ BÍLÉ HLINKY V LESE NA HOŘKOVCI" OD MĚSTA PRO VÝŠE UVEDENOU SPOLEČNOST.

ZATÍMCO DELŠÍ (ASI 320 METRŮ DLOUHÁ) ŠTOLA "HOŘKOVEC I" ZARAŽENÁ DO SVAHU NAD HOSPODNÍM RYBNÍKEM (U KÝHOSŮ) BYLA ZANEDLOUHO OPUŠTĚNA (ABY BYLA NAKLIZENA ZASE AŽ BĚHEM DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY), DRUHÁ ŠTOLA "HOŘKOVEC II"  ZARAŽENÁ Z PROTILEHLÉ (JIŽNÍ) STRANY KOPCE BYLA SICE KRATŠÍ (ASI JEN 120 METRŮ) ALE VYTRVALA V PROVOZU AŽ DO ROKU 1942, KDY SE TĚŽBA PŘESUNULA DO LOMU SEVERNĚJI.

PRŮZKUMNÁ ŠTOLA "MARJÁNKA" BYLA ZARAŽENA ZE SVAHU NAD DNEŠNÍM "PODHORNÍM" RYBNÍKEM A MÍŘILA VÝCHODNÍM SMĚREM, Z JIHU NA KOLMO OD SILNICE RYNHOLEC-RUDA SE NA NI NAPOJOVALA ŠTOLA "PECÍNOV". S NÁZVY OBOU ŠTOL SE SETKÁME JEŠTĚ JEDNOU U NOVÉHO LUPKOVÉHO DOLU "HOŘKOVEC" ČLUZ V JINÉ KAPITOLE. PO ZMÍNĚNÝCH ŠTOLÁCH NEZBYLO SKORO NIC, TERÉN BYL POZDĚJI OTEVŘEN LOMOVÝM ZPŮSOBEM. ALE JAKO PŘIPOMÍNKA TĚCHTO ŠTOL JSOU V TERÉNU PODNES ZARAŽENY "VĚTRACÍ ROURY"

ABY TOHO NEBYLO MÁLO, TAK V LITERATUŘE EXISTUJE JEŠTĚ ZMÍNKA O ZALOŽENÍ DOLU "ANTONIE" KDESI "U NOVÉHO STRAŠECÍ". ALE TO JE ZMATENINA, ANTONIE LEŽELA ÚPLNĚ JINDE, AKORÁT ŽE V OKRESU NOVÉ STRAŠECÍ. TAK SI TO OPRAVTE.

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

DŮLNÍ MAPU ŠTOL "HOŘKOVEC I", "MARJÁNKY" a "PECÍNOVSKÉ" NAJDETE NA TOMTO ODKAZU:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DULNI_MAPY/#MARJNKAPECNOV2.jpg

POZICE VĚTRNÍCH LUTEN NA PRŮZKUMNÉ "MARJÁNKA" NAJDETE TADY:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DULNI_MAPY#NAMARJNCE_1.jpg

TAKHLE VYPADÁ VĚTRACÍ LUTNA V REÁLU:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/VETRACI_LUTNA_PRUZKUMNE_STOLY_MARJANKA

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky