VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Nové Strašecí > UHELNÉ KUTISKO TĚŽAŘE GRUBA

UHELNÉ KUTISKO TĚŽAŘE GRUBA

"DNE 1.ČERVENCE 1865 USNESLA SE MĚSTSKÁ RADA VYZVATI PANA GRUBA, ABY NAHRADIL ŠKODU, KTEROU ZPŮSOBIL KOPÁNÍM PO KAMENNÉM UHLÍ V OBECNÍM LESE." POUZE TUTO ZMÍNKU LZE NAJÍT V DÍLE "DĚJINY MĚSTA NOVÉHO STRAŠECÍ" OD FRANTIŠKA VACKA. CO LZE USUZOVAT Z TOHO SOUVĚTÍ? NEJDE O "KOPÁNÍ UHLÍ" ALE O "KOPÁNÍ PO UHLÍ", TEDY O PRŮZKUMNÉ PRÁCE, BYLO TO PROVÁDĚNO V OBECNÍM LESE A ZPŮSOBIL TÍM ŠKODU.

NEJČASTĚJŠÍ PROSPEKTORSKOU ŠKODOU BÝVALO NEZAHÁZENÍ JAM PO MARNÉM KUTÁNÍ, POHLEDEM NA KATASTR MĚSTA, V KOMBINACI S OKOLNÍ KUTÉŘSKOU ČINNOSTÍ V LÁNECH A NA RUDĚ, LZE DOJÍT K JEDINNÉMU ZÁVĚRU - JEDNÁ SE PÁS LESŮ V JIŽNÍ ČÁSTI KATASTRU NĚKDE U HOŘKOVEČKU A HOŘKOVCE. ZÁVĚR: POKUD KUTISKO NENBYLO ZASYPÁNO ODVALEM BÝVALÉHO LOMU, NEBO NEBYLO LOMEM PŘÍMO ODTĚŽENO, MĚLY BY SE JÁMY A ODVALY PROSPEKTORSKÉ ČINNOSTI ROKU 1865 NACHÁZE ZDE.

TO BY MUSELA BÝT NÁHODA. NO A ASI JE, PROTOŽE ZDE UVÁDÍM FOTODOKUMENTACI PRAVDĚPODOBNÝCH POKUSNÝCH ŠURFŮ PANA GRUBA. POKU JE U NĚKTERÝCH POCHYBNOST O JEJICH PŮVODU A ÚČELU, U JEDNOHO PŘÍPADU BYCH ASI NEPOCHYBOVAL. STÁŘÍ JÁMY JE ZDOKLADOVÁNO STÁŘÍM BOROVICE - ODHADEM MINIMÁLNĚ OSMDESÁT ROKŮ, MOŽNÁ VÍCE. TO JE DALEKO VÍCE NEŽ STÁŘÍ ČINNOSTÍ SOUVISEJÍCÍ S LUPKOVÝM PROSPEKTORSTVÍM.

DNES NEVÍME, KOLIK JAM TĚŽAŘ GRUBE VYKOPAL JAM, JEDNO JE VŠAK JASNÉ - K TĚŽBĚ UHLÍ MALODOLY NA ÚZEMÍ KATASTRU MĚSTA NIKDY NEDOŠLO A TROUFÁM SI TVRDIT, ŽE UŽ ASI NEDOJDE..

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

ZDE ODKAZ NA FOTODOKUMENTACI "GRUBEHO ŠURFŮ":

http://malodoly.rajce.idnes.cz/GRUBEHO_SURFY_STRASECI

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky