VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > OSOBNOSTI REVÍRU > Alexander BEATTIE

Alexander BEATTIE

ALEXANDER BEATTIE

" R.1862 koupil zdejší doly anglický lékař doktor Betty, milionář, který prý měl velké statky v Indii a G.F.Janoušek z Prahy, tvoříce spolu "Společnost uhelných dolů ve Hředlích". Za něho vystavěna nová strojovna na Ratislavech a zakoupeny potřebné horní stroje vrchní i dolní. Betty dojížděl sem někdy. K ubytování vystavěl si vilu, nyní čís. 82. Byl prý velice šetrný; oblékal se do šatů obyčejných a jda po cestě, sbíral a do kapsy schovával roztroušené kousky uhlí. Též píval vodu z hor na Žbáně vytékající, kterou si velice liboval.""Zlatá doba dolovací nastala tu ale, když v Kotlinech počal 1860 dolovati doktor Betty, maje za prvého ředitele a společníka Váňu z Kladna. Betty věnoval sem peněz půl milionu. Vyslavěny tu stáje, dům, strojírny, tyto tam, kde nyní číslo 113. Pak vystavěny nové strojírny na poli nyní Kubátově nákladem asi 50.000 zlat. Dále vystavěny strojírny v obecním lese na Žbáně nákladem přes 100.000 zlat., kde hloubeno až do hloubky 100 metrů aniž uhlí nalezeno bývalo, atak všechen náklad činěn byl marně. Pak vystavěny velké strojírny na Lounském dolíku pod silnicí nákladem na 100.000 zla., kde pracováno do r. 1877."

" Též tu vystavěna nynější čísla 82 a 83, kde byla kovárna, čís. 121, kde byla váha a čís. 84 v r.1861-62, kde byl mlýn. Z mlýna tohoto vozila se mouka i do Rynholce, kde tentýž majitel doly měl."" Ku konci této zprávy uvádím ještě následující: Zdejší obec navštívil též syn doktora Bettyho a zdržel se tu přes posvícení. V hostinci u Sailera hrála hornická hudba kladenská (!), jejíž hra tak se onomu Angličanu zalíbila, že strkal hudebníkům pětky a desítky do nástrojů s rozkazem, aby peníze vyfukovali. Kterému se to podařilo, obdržel vyfouknutý peníz odměnou."

 

Kdo byl Alexander BEATTIE? Zde je kousek z připravovaného textu MALODOLŮ o Hředlích:
"...právě zde vzniklo pro revír zásadní HŘEDELSKÉ KAMENOUHELNÉ TĚŽAŘSTVO pánů společníků: Gabriela F.Janouška z Prahy a Alexandra Beattie z daleké Anglie. Ano, jde o tutéž firmu, která převzala těžařská práva od Fürstenberků na Lánech, provozovala tamní malodoly a založila zde i první větší důl Beata a to na trase koněspřežné dráhy do Prahy. Aby se následně po nevydařené expanzi a řízeném bankrotu transformovala do dluhy nezatížené „nové firmy“ ANGLO-ČESKÉ KAMENOUHELNÉ SPOLEČNOSTI, která pak otevřela v blízkém Rynholci po dlouhá léta fungující doly LAURA a ANNA. Svět je prostě takhle malej a podnikatelské finty jsou asi věčné…"

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky