VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > OSOBNOSTI REVÍRU > DYNASTIE MARKŮ

DYNASTIE MARKŮ

ZAKLÁDAJÍCÍM ČLENEM DYNASTIE JE VÁCLAV MAREK (*1812-1866?CHOLERA?), KTERÝ DO SLÁNSKÉ OBLASTI PŘIŠEL Z DOMOUŠIC (OSADA FILIPOV).

JEHO ŽENOU BYLA ANNA DVOŘÁKOVÁ Z NEPROBYLIC. JEJICH SYN BYL JAN MAREK A TEN MĚL ZASE DVA SYNY JINDŘICHA A JIŘÍHO. VÁCLAV DĚLAL NEJPRVE PRO TĚŽAŘE BEYERA NA JÁMĚ Č.15, POZDĚJI PŘEŠEL K MALOKUTÉŘI POMPEMU. VYPRACOVAL SE NAKONEC AŽ NA SAMOTNÉHO MALOTĚŽAŘE, ALE JEHO DŮL NEZNÁM. MOŽNÁ "JOHANN QUALBERT" Z ROKU 1861! TEN MĚL BÝT POZDĚJI POSTOUPEN SYNU JANOVI (1870).

HROB RODIČŮ JINDŘICHA MARKA V KVÍLICÍCH

NEJZNÁMĚJŠÍM A VLASTNĚ POSLEDNÍM Z RODU BYL JINDŘICH MAREK. NARODIL SE 28.8.1871. TO JE ON.

NEJVYŠŠÍ DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ - 4 TŘÍDY SLÁNSKÉHO GYMNÁZIA - STUDIA VŠAK ZANECHAL PO OTCOVĚ NÁHLÉ SMRTI.

JEHO OTEC JAN MAREK (*1845-1886) BYL PŮVODNĚ CLAM-MARTINICŮV "CUKRMISTR" NA CUKROVARU VE STUDENĚVSI U SLANÉHO, ODKUD BYL ZA NEJASNÝCH OKOLNOSTÍ "ODEJIT" A KOLEM ROKU 1873 ZALOŽIL (NEBO OD OTCE PŘEVZAL) DŮL "JAN QUALBERT" (KVALTBERTKU) NA LIBOVICKO-KVÍLICKÉM POMEZÍ. TEN PROVOZUJE SE SVOU ŽENOU ROSALIÍ - ROZENOU BAŇKOVOU (1850-1919). PO VYČERPÁNÍ PRVNÍHO DOLU NEDALEKO OTEVÍRÁ DALŠÍ JMÉNEM "DŮL JIŘÍ". TAKÉ ODKUPUJE DŮL "KATEŘINA" OD RODINY ČÍŽKŮ (KATEŘINA A FRANTIŠEK), KTERÝ LEŽEL V SOUSEDSTVÍ KVALBERTKY. V PLNÉ SÍLE VŠAK  POMĚRNĚ BRZY UMÍRÁ NA ZÁNĚT KRAJINY BŘIŠNÍ. ZDE JE JEHO OKROUHLÁ DOBOVÁ PODOBENKA.

O DŮL JIŘÍ  SE  PROTO JIŽ STARÁ JEHO SAMOSTATNÁ MANŽELKA, KTERÉ POMÁHÁ JEDEN Z JEHO SYNŮ JINDŘICH. DRUHÝ, MLADŠÍ SYN JIŘÍ MAREK (*1874) STUDUJE KARLÍNSKOU REÁLKU A HORNICKOU PROFESI V LUBNU A V PŘÍBRAMI. DÁLE PAK PRACUJE JAKO ASISTENT NA DOLE MAYRAU, POZDĚJI PŘECHÁZÍ NA DŮL MAX v LIBUŠÍNĚ JAKO ZÁVODNÍ. JE TO TEN PÁN DOLE.

JINDŘICH POMÁHÁ MATCE DOTĚŽIT DŮL "JIŘÍ", V ROCE 1876 SI BEREI EMILII MARKVARTOVOU Z KŘESÍNA U LIBOCHOVIC. NA ČAS ODCHÁZÍ SEDLAČIT, ALE PAK SE VRACÍ K PROFESI A OEVÍRÁ DŮL "EMILIE" v PLCHOVĚ. TAM JE ÚSPĚŠNÝ, TAKŽE PŘEBÍRÁ I DŮL "PRVNÍ PLCHOVSKÁ" OD SPOLEČNOSTI "HUMBOLDT". PO VYTĚŽENÍ OBOU DOLŮ PŘESOUVÁ SVÉ AKTIVITY DO JEDOMĚLIC, KDE OTEVÍRÁ SVOJE NEJVĚTŠÍ DÍLO "DŮL JINDŘICH".

PŘIZNÁM SE, ŽE MI NENÍ JASNÁ POZICE DOLU "JIŘINA" V LIBOVICÍCH, KDE JE V PUBLIKACI DUnK ZNAMENÁNO "ZALOŽEN V ROCE 1917 JINDŘICHEM MARKEM MLADŠÍM A POJMENOVÁN PODLE MANŽELKY TĚŽAŘE". JINDŘICH MAREK MĚL TOTIŽ DVA SYNY, KTEŘÍ ÚDAJNĚ ZEMŘELI ZÁHY A PAK DVĚ DCERY JIŘINU (*1896) a ZDEŇKU (*1902). A MANŽELKA SE JMENOVALA ANNA.....TAKŽE PRAVDA BUDE ASI TAKOVÁ, ŽE DŮL JIŘINA ZALOŽIL A PROVOZOVAL NÁŠ ZNÁMÝ JINDŘICH MAREK A POJMENOVAL JEJ PO SVÉ DCEŘI - DUnK SE MÝLÍ.

JINDŘICH MAREK BĚHEM DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY O DŮL JINDŘICH PŘICHÁZÍ ÚDAJNĚ Z RASOVÝCH DŮVODŮ, PO OSVOBOZENÍ MU JEJ PO KRÁTKÉ DOBĚ NAVRÁCENÍ ODEBÍRAJÍ NADOBRO. TAKÉ HO BYTOVÁ KOMISE VYSTĚHOVÁVÁ Z JEHO BYTU V PRAZE. JINDŘICH SE PROTO V ROCE 1948 PŘESOUVÁ SE SVOU ŽENOU A VNUČKOU EMILIÍ DO USA, KDE TAKÉ UMÍRÁ V PALO ALTO (LOS ALTOS) v KALIFORNII 1958.

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky