VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > OSOBNOSTI REVÍRU > DYNASTIE PONDĚLÍČKŮ

DYNASTIE PONDĚLÍČKŮ

ROD PONDĚLÍČKŮ Z NEZABUDIC EMIGROVAL PO BÍLÉ HOŘE DO NĚMECKA. ROKU 1758 SE VŠAK DO ČECH VRÁTIL FRANTIŠEK (I.), KTERÝ BYL CHEMIKEM. U SLANÉHO HLEDAL SANYTR (??? SPÍŠE VŠAK KYZ, TEN JE V HORNINĚ A DETEKUJE SE PODLE ORANŽOVÝCH VÝTOKŮ)  A PROTOŽE MĚL DOJEM, ŽE ČERVENÉ BAHNO V POTOCE U BRŮDKU JEJ OBSAHUJE, VYDAL SE HO HLEDAT PROTI PROUDU.

DOŠEL AŽ ZA TEHDEJŠÍ DĚDOMILICE POD BÝVALOU TVRZ OSTROV A ZAČAL ODKRÝVAT JÍLY A ZKOUMAT JE NA OBSAH SANYTRU, TEDY SPÍŠE ASI KYZU. A PŘI TOM PŘIŠEL NA UHLÍ, JEŽ ZNAL Z NĚMECKA, A DOŠLO MU, ŽE I ZDE V ČECHÁCH ZAČNE JEHO ÉRA. A POČAL JE TĚŽIT. PODOTÝKÁM, ŽE SE JEDNÁ O POLOVINU OSMNÁCTÉHO STOLETÍ!

TAK TO LÍČIL POSLEDNÍ PONDĚLÍČEK Z PŘÍMÉ LINIE - VČELAŘ - BÁŇSKÉMU HISTORIKOVI F.J.REŽOVI.

JENŽE SE JMÉNEM PONDĚLÍČEK V HORNICKÉ PROFESI SE SETKÁVÁME NA SEVERNÍM PLZEŇSKU A PO CELÉM RAKOVNICKU A TO ZVLÁŠTĚ PŘI TĚŽBĚ KYZOVÝCH BŘIDLIC, TAKŽE ZAČÁTEK RODOVÉ SÁGY ASI NEBUDE Z NEJPŘESNĚJŠÍCH, DÁL TO SNAD UŽ BUDE SEDĚT.

PŮVODNÍ KUTÁNÍ NA UHLÍ SE TEDY DÁ DATOVAT ROKEM 1758 A V ROCE 1778 JE ZMIŇOVÁNA DALŠÍ ŠACHTA "V JOSEFECH".

OŽENIL SE S BARONKOU MARIÍ KOHLEROVOU Z MRTNÍKU U HOŘOVIC A S TOU MĚL SYNA, OPĚT FRANTIŠKA (II.). TEN SI VZAL JOSEFU JAKOUŠOVOU, DCERU TĚŽAŘE Z LIBOVIC, KTERÝ PROVOZOVAL UHELNÉ MALODOLY V HŘÍŠKU.MĚLI SPOLU 3 DCERY (KLÁRU, MARII, ANTONII) A 4 SYNY.

FRANTIŠEK(III.) s VÁCLAVEM SE STALI SPOLUMAJITELI DOLŮ NA OSTROVĚ, JAN SE VYPRACOVAL NA DŮLNÍHO ZÁVODNÍHO VE HVĚZDĚ A EMANUEL DĚLAL DOZORCE NA DOLE LUDMILA U KLADNA.

FRANTIŠEK (III.) SI VZAL TEREZII KOLAŘÍKOVOU Z LODĚNICE U MŠECE A MĚLI SPOLU DCERU KARLU A 5 SYNŮ (FRANTIŠKA (IV.), JOSEFA, LAMBERTA, EMILA a ???). TĚŽAŘ FRANTIŠEK PONDĚLÍČEK (*1847-1909) MĚL DŮM PŘÍMO NA SLÁNSKÉM NÁMĚSTÍ TAM, KDE NYNÍ STOJÍ BUDOVA BÝVALÉHO OKRESNÍHO SOUDU. BYL TO DŮM ČP.2 SE SOUSEDNÍ VINOPALNOU ČP.1.

HROB FRANTIŠKA PONDĚLÍČKA (III) NA POZDEŇSKÉM HŘBITOVĚ

OD ROKU 1909 POKRAČOVAL V DOLOVÁNÍ NA OSTROVĚ LADISLAV SE SVÝM STRÝCEM VÁCLAVEM. TEN ZEMŘEL 1916 A ZA NĚJ NASTOUPIL KAREL. PAK (1919) SE PŘESTALO DOLOVAT, PROTOŽE SE TO UŽ NEVYPLÁCELO A KAREL SE ODSTĚHOVAL DO POZDNĚ NA STATEK.

O REINKARNACI SE DOLŮ NA OSTROVĚ SE POKUSIL V ROCE 1942 FRANTIŠEK PONDĚLÍČEK SE SVÝM SYNOVCEM A TO V DŮLNÍM MÍRÁCH METROPOLITNÍ KAPITULY SV.VÍTA, ALE JIŽ ROKU 1943 VŠE PRODÁVAJÍ JANU JISKROVI a ALOISOVI BERGEROVI Z PRAHY A TI ZDE TĚŽÍ UHLÍ AŽ DO ROKU 1946, KDY JIM TO ZNÁRODNILI...

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky