VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > OSOBNOSTI REVÍRU > Gabriel F. Janoušek

Gabriel F. Janoušek

Podařilo se mi najít zámeček HADOVKA v Praze Dejvicích, který byl vybudován v polovině 19.století továrníkem Gabrielem Františkem Janouškem, majitelem - zatím mně neznámé - továrny na zámečnické výrobky.
.
Kdo byl G.F.Janoušek? Zde je kousek z připravovaného textu MALODOLŮ o Hředlích:
.
"...právě zde vzniklo pro revír zásadní HŘEDELSKÉ KAMENOUHELNÉ TĚŽAŘSTVO pánů společníků: Gabriela F.Janouška z Prahy a Alexandra Beattyho z daleké Anglie. Ano, jde o tutéž firmu, která převzala těžařská práva od Fürstenberků na Lánech, provozovala tamní malodoly a založila zde i první větší důl Beata a to na trase koněspřežné dráhy do Prahy. Aby se následně po nevydařené expanzi a řízeném bankrotu transformovala do dluhy nezatížené „nové firmy“ ANGLO-ČESKÉ KAMENOUHELNÉ SPOLEČNOSTI, která pak otevřela v blízkém Rynholci po dlouhá léta fungující doly LAURA a ANNA. Svět je prostě takhle malej a podnikatelské finty jsou asi věčné…"

To, že byl Janoušek majitel továrny na zámečnické výrobky a zároveň spolumajitel dolu neznamená, že jde o jeho nezdařené podnikání jinde, to byl obecný racionální trend. Byla nouze o energetické vstupy a jejich vlastnictví bylo konkurenční výhodou. Snižovalo náklady výroby. Takřka všichni majitelé cihelen (př. Max Herget), pivovarů (Anton Dreher), chemických fabrik (J.A.Starck) měli vlastní doly. A Gabriel František Janoušek byl, soudě podle letohrádku, nad jiné úspěšný. Jednoho dne jeho podnik určitě skončil ve vlastnicví lidu, jen vědět, který to byl. Aktualizace - C.k. privátní strojnická i zámečnická továrrna sídlila na adrese Jakubská 648, tedy za Prašnou branou. Dávno byla zbourána a na jejím místě vystavěny činžáky, než kdy si lid začal přivlastňovat soukromé vlastnictví. Ikdyž i tak by unikla první vlně znárodňování, protože továrník Janoušek zde zaměstnával pouhých 40 a něco dělníků.

Portrét a další informace se mi vyštrachat nepovedlo. Tak přeci jen něco: Liste der k.k. Hoflieferanten 1868 - zmíněn Janouschek Gabriel Franz, Hof-Schlosser in Prag. A také, že se angažoval v politice a kultuře. Doklady nahrávám na odkaz dole na stránce.

Například jeho společníky - Alexandry Beattie jsem už ve staré dobré Anglii detekoval. Montovali se fakt do všeho. Pvp otec a syn. Sháním jejich portréty.

https://malodoly.rajce.idnes.cz/Gabriel_Frantisek_Janousek/

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky