VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > OSOBNOSTI REVÍRU > JOHANN FITZ

JOHANN FITZ

Němec Johann Fitz, počeštěně Jan, se narodil roku 1834 v Moravském Berouně. A protože jeho otec byl důlním, jeho profesní dráha byla tímto určena. Absolvoval Hornické akademie v Banské Štiavnici i Příbrami a poté se uchytil u těžaře Kleina - nejdříve v Ostravě, později v Padochově.

Odtud byl doporučen konsorciu brněnských podnikatelů, aby odborně zhodnotil  nabídku původních mirošovských těžařů, pánů Adolfa Grimma a Franze Jahnia, na odkup jejich těžebních práv. Ty shledal jako perspektivní a doporučil jejich odkoupení. Konsorcium poté založilo těžební společnost Miröschauer Steinkohlen Gesellschaft a jeho jmenovalo výkonným ředitelem.

Mělo šťastnou ruku. Společnost brzo ovládla těžbu, distribuci (železnice Mirošov-Rokycany) i následné zpracování uhlí (koksárny) v lokalitě, kde dominovala dlouhých 36 let. Nezůstala však vázána původním názvem a expandovala také na Kladensko a Svatoňovicko. Ano, to po něm byl pojmenován důl Jan v Libušíně (otevřen 1890), který svého času Mirošovské těžařstvo založilo a provozovalo.

Jeho předchůdcem v naší oblasti byl podivně neznámý "Mirošovský důl" (otevřen snad 1882) mezi obcí Lány a Ploskovem, který těžařstvo údajně pro jeho neperspektivnost vbrzku opustilo(1889?). Na Kladensku mirošovští poračovali v expanzi dolem Schoeller (otevřen 1902). Tato byla ukončena v roce 1905, kdy kladenské doly pževzala Pražská železářská společnost (PŽS).

Nelze také zapomenout na těžbu kaolínu v Horní Bříze. Ale o tom blíže snad někdy později.

Ve své době největší Rokycanský velkopodnikatel žil ve vile čp 64 ležící blízko nynějšího autobusového nádraží. Jeho manželkou byla Matylda Rittlerová a pro případné vazby na jména dolů uvádím i jména dětí: Hugo, Emma, Johanna a Anna. Zemřel roku 1906 ve Vídni, ale byl převezen do Rokycan a pohřben zde do hrobky u Nejsvětější Trojice v Rokycanech. Ta leží pár set metrů od vily, z druhé strany autobusáku.

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky