VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > OSOBNOSTI REVÍRU > Josef NOVÁK

Josef NOVÁK

                   
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
Josef Novák, mlynář z Hředlí, byl stejnojmenným synem statkáře a mlynáře z Loun. Byl velmi - prý "až divoce" - podnikavý, a tak není divu, že se zapsal do histotie místního hornictví.
 
Jako hlavní podílník mutějovických dolů Josef, Anna a Jan se staral i o export svého uhlí vlastní exportní a importní firmou, čímž si zadělal na slušné problémy.
 
Ano, spolupracoval s podnikatelem Stříbrným (odkazuji na příslušný článek na webu malodoly). To jeho uhlí bylo v krušných začátcích 1.republiky vydáváno za uhlí anglické.
 
Dnes již těžko určíme, zda šlo o jeho iniciativu, nebo byl na vině podvodný správce dolu, jak se tenkrát hájil, ale tehdejší soud rozhodl jednoznačně v jeho neprospěch.
 
Dluhy vzniklé dodatečným doměřením daní a hrazení soudní pře musel řešit prodejem hředelského mlýna čp.84 a sousední (čerstvě postavené) vily čp.172 a i dalšími nemovitostmi v hodnotě 700 tis.Kč a to ke dni 9.12.1925.
 
Tím mlýn přešel do vlastnictví rodiny Runzů a vydržel až do roku 1934, kdy vyhořel do základů. Současná budova tedy není ta původní Grubeho a posléze Hředelského těžařstva.
 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky