VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > OSOBNOSTI REVÍRU > Klan Gallerů

Klan Gallerů

Na obrázlu vidíte domek čp 8 v Hracholuskách, kde bydlel Jan Galler, naddůlní takřka neznámého dolu František na kyzovou břidlici tamtéž. Dříve působil jako důlní v Kamenci na Rokycansku u firmy Český Wisental a bydlel ve Svinné č.23.
.
Byl synem Bernarda Gallera, o kterém bohužel nic nevím, a za manželku měl Annu, dceru Tomáše Morávka, se kterou měl syna Josefa Gallera, který se narodil roku 1814.
.
Josef Galler působil jako naddůlní v Kroučové, tedy u Schwarzenberka, a bydlel v Srbči č.27, kde byl veden jako horolezec ve výslužbě. S dcerou Adalberta Kauta, horního držitele v panství Volešenském, Františkou, měl syna Vincence Gallera.
.
Vincenc Galler je zachycen jednak jako závodní v Petrovicích, jednak jako horní úředník v Dubňanech. Za ženu měl Bohumilu Paulinu Pletichovou.
.
Mimochodem Adalbert Kaut, toho známe z Kounovska, byl syn Mathiase Kauta z Kozičína u Příbrami a bydlel v Kněževsi (Herrndorfu) čp 96.
.
V další linii ke Gustavu Gallerovi (naddůlní podniku Anna a Jan, kamenouhelné doly v Mutějovicích) a Karlu Gallerovi, montánnímu Dr.honoris kausa, z Petrovic a zámečku v Olešné se už ztrácím. Ten se stává se vrchním inženýrem Lounské uhelné společnosti, r. 1910 závodním lánského dolu Angločeské kamenouhelné společnosti, r.1912 je povolán jako technický poradce do České obchodní společnosti, jejíž vedení přebírá r. 1914.
.
Je však zajímavé, že v roce 1830 je v Chříči čp 44 zachyceno narození nemanželského dítěte Johanně, dceři Jana Kellera, havíře z huti od Studené a Anny rozené Morávkové z hořovického panství.Tentýž rok je Jan Galler označen jako havíř z werku Hadrovka u Chříče a tentýž roku 1833 pracuje Geller jako štajgr v Liblíně...
.
To není všechno. Adresa Chříč čp 44 je totožná s vitriolnou Nejsvatější Trojice u Hadrovky, která patřila Francovi Pondělíčkovi! (Podělíček těžil kyzové břidlice na rakovnickém potoku a pak přešel dolovat uhlí na Slánsko k Jedomělicům). No a ten byl synem havíře Pondělíčka ze vsi Chaloupky na panství Hořovice a Marie, ta byla dcera Jana Kellera (Gallera?) a zmíněné Anny Morávkové, kterou najdete na křestním listě.

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky