VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > OSOBNOSTI REVÍRU > P.H.Scratchley

P.H.Scratchley

 

Vědom si rizika, že odborná pověst stránek může tímto utrpět, přesto uvádím tento medailónek tváře ne nepodobné postavičkám z Montyho-Pythona. Ale pravděpodobnost "zásahu" je natolik velká, že to opravdu vypadá na slušný úspěch v hledání.

Ale nejdříve citát z díla V.Vodvářky: " Koncem roku 1874 ovládlo veškeré důlní podnikání v celém rozsáhlém regionu Englisch-Böhmische Steinkohlengewerkschaft /Anglicko-české kamenouhelné těžařstvo/, v jehož čele stáli důstojník P. H. Scratchley z Woolwichu, doktor A. Beattie z Londýna a inženýr A. Beattie z Londýna." Takže zatímco se mi nepodařilo nikde nalézt životopis muže jménem Beattie, nebo Beatty (přestože byli podle textu hned dva), kompletní jméno, adresa i rok působení u muže jménem P.H.Scratchley přesně sedí.

Tento muž byl zakládajícím členem Anglo-českého těžařstva, které mělo "na svědomí" doly Lauru (1875-77) a Annu v Rynholci a roku 1867 "odkupuje" i původní důl Beata (1863) od Hředelského těžařstva. Ale protože jak v Hředelském, tak Anglo-českém těžařstvu byl minimálně Alexander Beattie, ale spíše oba Beattiové (otec a syn), vypadá to na umně řízený bankrot s přelitím perspektivních aktiv.

Narodil se 24.srpna 1835 jako 13.dítě Dr. Jamese Scratchleyho, příslušníka královského dělostřelectva, a jeho manželky Marie rozené Robertsové. Vyrůstal v Paříži, kde jeho otec provozoval lékařskou praxi. Stal se kadetem Královské vojenské akademie ve Woolwichi, kterou ukončil roku 1854. Účastnil se bojů Krymské války ve 4.kompanii Královských inženýrů a to až do roku 1856. Poté působil v konfliktu Indické vzpoury, kde se několikrát vyznamenal v boji. Do hodnosti kapitána byl povýšen roku 1859. Roku 1860 byl pověřen vybudováním obrany Melbourne. Zde si bere za manželku Lauru Lilias. Do Anglie se vrací roku 1863.

To znamená, že se po Evropě mohl pohybovat v období 1863-77.

Odroku 1877 je totiž zpět v jižní Austrálii. Z armády odchází roku 1882 jako čestný generálmajor. Na skok se roku 1884 ocitá v Anglii. Roku 1885 je pasován na rytíře, ale ještě týž rok umírá na malárii na svém novém působišti Nové Guinei. Ostatky byly převezeny do Woolwichu.

Prosím povšimněte si souhry datumů, míst i jmen.

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky