VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > OSOBNOSTI REVÍRU > SCHÖNBACHOVÉ

SCHÖNBACHOVÉ

Václav Schönbach (*1865-+1918) byl mladším synem Josefa Schönbacha (*1816) a Marie, z velkých Lohovic, rozené Jíšové (*1828). Jeho starší bratr František (*1861), o kterém zatím nic bližšího nevím, byl studentem báňské školy a právě její učebnice mladšího Václava učarovaly.

V roce 1896 si bere za manželku movitou Elektu Wiemrovou (*1872) z Pšovlk a mají spolu 5 synů a jednu dceru. S pomocí manželčina věna a úvěru od strašecké banky staví na úpatí hory Džbán u Hředlí postupně cihelnu a pilu na dřevo s parním pohonem. Uhlí si opatřuje ve vlastním malodole "Josef II", který byl situován zřejmě na Parkáně, protože byl jen 9m hluboký a možná ho podědil po otci (shoda jmen otce a malodolu a taky proč by jeho starší bratr študoval baňařinu). Při opravě poruchy pumpy na sklonku války Václav Schönbach nastydl ve studené vodě a následně zemřel.

Do tohoto období lze počítat ještě nikde nezmiňovaký malodůl Elekta založený pod Slávkou I v areálu dolů Union, či pozdějšíhch Perunů.

Vdova vyreklamovala druhorozeného Václava Schönbacha (*1865) z vojenského výcviku a zakládá s ním PRŮMYSLOVÉ ZÁVODY ELEKTA SCHÖNBACHOVÁ A SYN. Není jisté, zda až nyní nebo již za působení zemřelého otce, vzniká v areálu podniku (dnes ocelokolna vprostřed polí pod Perunem III) postupně 5 samostatných jam Schönbach 1-5, na kterých těží pár desítek havířů. V roce 1919 je s jistotou zachyceno 30 dělníků a 2 dozorci.

Prvorozený Jindřich Schönbach (*1893) se oženil S marií Truxovou z Krupé a je zachycen jako spolumajitel malodolu "Antonín" s těžařem Levinským v obci Hvězda u Slaného. Další jeho osudy nejsou zatím známy. Ostatní sourozenci se podle podkladů hornictví nevěnovali. Aktivity obou synů na začátku 20.let, v době poklesu zájmu o uhlí z malodolů, vedou k rodinné katastrofě.

Hornické podnikání rodiny končí neslavně a to bankrotem a řízeným prodejem zastavených nemovitostí. Proto se domnívám, že zajištění jam nebude nijak přehnané, ale to ukáže až čas.Důlní mapy podniku se mi nepodařilo sehnat a následné aktivity místního JZD zcela překryly těžební činnost. Odvaly jsou rozvezeny. Zpět k rodině. Ta je přestěhována nejdříve do vážního domku a pak se stěhuje do Chrášťan, kde měla matka Elekty paní Baziková nemovitost.

Na hředelském hřbitůvku se nachází pomník rodiny Schönbachů a přímí potomci údajně neexitují....

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky