VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > ROZLIČNÉ RYCHLOKURZY > RYCHLOKURZ O DŮLNÍCH SVÍTIDLECH

RYCHLOKURZ O DŮLNÍCH SVÍTIDLECH

ÚPLNĚ NA ZAČÁTKU, A NA CHUDÝCH MALODOLECH POMĚRNĚ DLOUHO, SE SVÍTILO LOJOVÝMI SVÍCEMI. SVÍČKA BYLA SKLADNÁ, LOJ ZAJIŠŤOVAL, ŽE KNOT NENAVLHL, NEBYLA VYSLOVENĚ DRAHÁ A KDYŽ PŘIŠLA K ÚHONĚ, NIC TAK HROZNÉHO SE NESTALO. NA ORTU SE DÁVALA BUĎ DO VYSEKANÉHO VÝKLENKU, NEBO PŘILEPENÁ NA PRKÉNKO ZAVĚŠOVALA SE DRÁTEM OD STROPU. FEDRÁCI SI LEPILI JÍLEM SNÍČKU NA ČÍLKO RADVANCE.

SPECIÁLNÍ VARIANTA JE ZACHYCENA U SASKÝCH HAJERŮ, KTEŘÍ NOSILI NA PRSOU DŘEVĚNÉ BEDNIČKY SE ZAPÁLENOU SVÍCÍ, BYLY TO V PODSTATĚ PRVNÍ PRIMITIVNÍ SVÍTILNY. U NÁS TO DOLOŽENÉ NEMÁM.

ZNÁMÉ I MEZI LAICKOU VEŘEJNOSTÍ JSOU OLEJOVÉ KAHANCE NEJČASTĚJI NA ŘEPKOVÝ OLEJ, KDE HOŘEL SILNÝ KONOPNÝ KNOT POLOŽENÝ V OLEJOVÉ LÁZNI, U MODERNĚJŠÍCH KAHANŮ POVYTAHOVANÝ RŮZNÝMI MECHANICKÝMI VYCHYTÁVKAMI. PRVNÍ KAHANCE TZV. "NA PALEC" BYLY Z PÁLENÉ HLÍNY, PAK ZVÍTĚZILO ŽELEZO (KERAMIKA BYLA SICE LACINÁ, ALE KŘEHKÁ, COŽ MOHLO BÝT FAKTOREM ŽIVOTA A SMRTI). MĚŘIČI A VYŠŠÍ ŠARŽE MĚLI NÁČINÍ Z DRAHÉ MOSAZI NIKOLI PRO PARÁDU, ALE PROTO, ŽE MOSAZ NEVYCHYLUJE STŘELKU KOMPASU. OLEJ SE DO KAHANU DOLÉVAL ZE ZÁSOBNÍ PLECHOVÉ BUTYLKY A TEN OLEJ SI VĚTŠINOU KUPOVAL HAJER ZE SVÉHO.

V PRŮBĚHU PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY BYLO VYBAVENÍ VĚTŠÍCH DOLŮ MODERNIZOVÁNO KARBIDOVÝMI LAMPAMI, KDE SVĚTLO BYLO PRODUKTEM HOŘÍCÍHO PLYNU, KTERÝ SE VYVÍJEL V HERMETICKY UZAVŘENÉ LAMPĚ ŘÍZENÝM PROKAPÁVÁNÍM VODY ZE ZÁSOBNÍKU NA TABLETU KARBIDU. ODTUD PŘÍSLOVÍ, ŽE NĚKOMU "KAPE NA KARBID". SVĚTLO Z KARBIDKY BYLO VÝRAZNĚ INTENZIVNĚJŠÍ NEŽ Z BLIKAJÍCÍHO KAHANU, NEŘKULI SVÍČKY.

SPECIÁLNÍM PŘÍPADEM JSOU TAKZVANÉ "SICHROVKY", KDE HOŘEL PLAMEN BEZPEČNĚ UZANŘENÝ V OCELOVÉ JEMNÉ SÍŤCE, BYLO TAK POPRVÉ ZAJIŠTĚNO, ABY OTEVŘENÝ OHEŇ NEZAPÁLIL VÝBUŠNÉ DŮLNÍ PLYNY. PROTO BYLI SICHROVKOU VYBAVENI ŠTAJGŘI, KTERÝM SLOUŽILA JAKO KONTINUELNÍ MĚŘÁK KVALITY DŮLNÍHO OVZDUŠÍ. MODRÁ AUREOLA ZNAMENALA NEBEZPEČNOU KONCENTRACI VÝBUŠNÉHO METANU, ZHASNUTÍ (JAKÉHOKOLI OHNĚ V DOLE) ZNAMENALO MÁLO KYSLÍKU A TEDY RIZIKO SMRTI UDUŠENÍM.

TÍM BYLA ZAHÁJENA ÉRA DŮLNÍCH LAMPÁREN, KTERÁ POZDĚJI KULMINOVALA PŘI NASAZENÍ AKUMULÁTOROVÝCH SVÍTIDEL. VZNIKLA NOVÁ PROFESE "LAMPÁŘ", KTERÝ SE VÁM POSTARAL PERFEKTNĚ O LAMPU, ALE S DŮLEŽITĚJŠÍMI PROBLÉMY VÁM FAKT POMOCI NEZVLÁDL. PROTO  ZNÁMÉ PŘÍSLOVÍ  O MARNÉ STÍŽNOSTI V LAMPÁRNĚ U TŘETÍHO KOHOUTKU.

ZDE NAJDETE UKÁZKY ZDROJŮ DŮLNÍHO SVĚTLA:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/ZDROJE_SVETLA_V_DOLE

ZDE JE ODKAZ NA OPRAVDOVOU ODBORNOU PRÁCI O KAHANECH:

http://is.muni.cz/th/216718/ff_b/bc-kahany_Dolezalova.pdf

 

 

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky