VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Ruda > DOLY NA MOTOLCE

DOLY NA MOTOLCE

LOKALITA "MOTOLKA" SE NACHÁZÍ NA RUDSKÉM KATASTRU, ALE DÍKY BLÍZKOSTI DALŠÍCH TĚŽEBNÍCH LOKALIT "BELŠÁNKY" A "CHLADNÉ STRÁNĚ" SE DÁ POČÍTAT SPÍŠE K OSTATNÍM LUŽENSKÝM DOLŮM. STEJNĚ JAKO ONY I TYTO PATŘILY FÜRSTENBERKŮM, AČ BYLI POZDĚJI ČASTO PACHTOVANÉ CIZÍM TĚŽAŘŮM (ZNÁMÝ JE JOSEF DUX Z RAKOVNÍKA).

PODLE JEDNÉ PUBLIKACE ZDE VE DVACÁTÝCH LETECH DVACÁTÉHO STOLETÍ TĚŽIL LÁNSKÝ TĚŽAŘ M.E.FÜRST. TAK JEN NA OKRAJ - POKUD VÁM TO JMÉNO PŘIPADÁ PODEZŘELÉ, TAK SE PODÍVEJTE NA TENTO TEXT "MAXMILIAN EGON FÜRST ZU FÜRSTENBERG". A MÁME HO PTÁČKA Z LÁNŮ! ;o)

HISTORIE DOBÝVÁNÍ SE ZDE UVÁDÍ OD POLOVINY DEVATENÁCTÉHO STOLETÍ, ALE MÁM MOŽNÁ V RUCE DOKLAD, KTERÝ BY JI POSUNUL O PÁR LET HLOUBĚJI. TĚŽIT SE ZDE PŘESTALO AŽ ZA PRVNÍ REPUBLIKY, ZDEJŠÍ DOLY TOTIŽ SLOUŽILY JAKO PALIVOVÁ ZÁKLADNA "MNIŠKOVÉ ŽELEZNICE", KTERÁ SEM MĚLA ODBOČKU.

SLOJ SE ZDE NACHÁZELA NEHLUBOKO POD ZEMÍ - UVÁDÍ SE 14-20 METRŮ, ALE Z OTEVŘENÉHO PROPADU LZE VYČÍST HLOUBKU NÁRAŽÍ CCA 8 METRŮ. O MĚLKÉM DOBÝVÁNÍ SVĚDČÍ ŘADA PROPADŮ OD KLASICKÉHO PINKOVÁNÍ AŽ PO LINEÁRNÍ POKLESY.

SLOJ JE POPISOVÁNA JAKO NECELÝ METR MOCNÁ SE SILNOU PŘÍMĚSÍ LUPKOVINY. NA NĚKOLIKA MÍSTECH LZE NALÉZT HROMÁDKY KUSOVÉHO UHLÍ, ZŘEJMĚ Z BÝVALÝCH DEPONIÍ PRO ÚZKOROZCHODNÉ LOKOMOTIVY.

CHARAKTERISTICKÝM DOPROVODNÝM JEVEM JE VÝTOK STAŘINNÉ VODY DO LESNÍHO POTŮČKU SE ZNÁMÝM OKROVÝM ZABARVENÍM A SIRNATÝM ZÁPACHEM.  SPODNÍ VODA S OHLEDEM NA ROČNÍ OBDOBÍ  ZNAČNĚ PULSUJE - JEDNOU V PROPADECH VYTVÁŘÍ JEZÍRKA, JINDY ZCELA CHYBÍ. MÁ TEDY VELKÝ VLIV NA ROZNOS ZÁSYPU DO CHODEB A UMOCŇUJE TVORBU PROPADŮ (VIZ FOTOGALERIE).

TATO KAPITOLA ZATÍM NEBUDE ROZPOLOŽKOVÁNA NA KARTY JEDNOTLIVÝCH DOLŮ, PROTOŽE MÁM VELKÉ POCHYBNOSTI U DAT UVÁDĚNÝCH IN SITU NA PANELECH. ZA POZNAČENOU MÝTINOU JE TOTIŽ DALŠÍ S EVIDENTNĚ MLADŠÍMI - NEOZNAČENÝMI DÍLY.

KAŽDOPÁDNĚ JDE O JEDNO Z NEJROMANTIČTĚJŠÍCH MÍST S TĚŽEBNÍ TÉMATIKOU. POKUD SE CHCETE NALÁKAT NA "HAVÍŘSKOU NOTIČKU" ZAJDĚTE SEM. Z HORÁCKÉ LÍSY SMĚREM NA TŘI STOLY VPRAVO OD SILNICE PODÉL JIŽNĚJŠÍ VĚTVE POTOKU "DRUHÝ LUH".

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

DALŠÍ FOTODDOKUMENTACI NAJDETE ZDE:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DOLY_NA_MOTOLCE

ODKAZ NA STARÉ FOTOGRAFIE A MAPY ZDE:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/MOTOLKA_STARE_FOTKY_A_MAPY#MOTOLKASTAR.jpg

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky