VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Ruda > RUDSKÝ MLÝN

RUDSKÝ MLÝN

Dole jsou odkazy k jednotlivým fotobankám!

DOPOSUD VEŘEJNOSTI (I TÉ ODBORNÉ - NENÍ NIKDE VEDEN) NEZNÁMÝ DŮL NA RUDSKÉM MLÝNU STAVĚLI FÜRSTENBERKOVÉ BRATŘÍM BARTHELMUSŮM, SE KTERÝMI SE ZNALI Z NOVÉHO JÁCHYMOVA, KDE VEDLE SEBE PODNIKALI V OCELÁŘSKÉ BRANŽI.  DŮL BYL PROJEKTOVÁN V KŘIVOKLÁTU V JIŽ V ROCE 1854(?) A NEDALEKO OBCE RUDA POSTAVEN V ROCE 1862. BYL VYBAVEN PARNÍM STROJEM SE DVĚMA KOTLI A TUDÍŽ SE OD NĚJ OČEKÁVAL NADPRŮMĚRNÝ VÝKON.

OPAK BYL PRAVDOU. NA DOLE SE NENAŠLO SKORO ŽÁDNÉ UHLÍ, DOKONCE SE TRADUJE HISTORKA, JAK PŘED KAŽDÝM PŘÍJEZDEM PODNIKATELE BARTHEMUSE SE DO ŠACHTY NARYCHLO NAVÁŽELO UHLÍ, ABY SE VYTVOŘILO ZDÁNÍ, ŽE ŠTĚSTĚNA SE JIŽ NAKLONILA. NO, NENAKLONILA SE. ZATÍMCO NEDALEKO BYLO METR MOCNÉ SLOJE UHLÍ BEZ PROBLÉMŮ K DOSAŽENÍ, TADY BYLA JEN OBČAS NĚJAKÉ ŠMICKA.

BRATŘI BARTHELMUSOVÉ NEŠLI NIJAK NASLEPO. NA ZÁPAD I NA JIH BYLY ČINNÉ ČETNÉ MALODOLY, Z NICHŽ NĚKTERÉ JIM DOKONCE PATŘILY /NA SEVERNÍM SVAHU VRŠKU "U ČERNÉ CHVOJE".. ALE TADY MĚLI SMŮLU. A TO TAKOVOU, ŽE BRZY ÚDAJNĚ ZBANKROTOVALI, DŮLNÍ BUDOVA PROPADLA VĚŘITELŮM A TI JI PRODALI DÁLE. BYLA ZAKOUPENA PRO MLYNÁŘSKÉ ÚČELY (BYL TAM TEN PARNÍ STROJ) A DÁLE ZVELEBOVÁNA AŽ DO PŘÍCHODU KOMUNISTŮ. DNES V NÍ SÍDLÍ ROD VALCHÁŘŮ.

JÁMA SE NACHÁZELA UVNITŘ BUDOVY MIMO JEJÍ STŘED, PŘI VSTUPU NAPRAVO. JE TO VIDĚT ZE STAVEBNÍCH  PLÁNKŮ, KTERÉ UVÁDÍM V ODKAZU NA KONCI KAPITOLY. JEJÍ HLOUBKA NENÍ ZNÁMA. POZICE VODNÍ (A ZŘEJMĚ I VĚTRNÍ) JÁMY JE SICE V PLÁNKU ZAKRESLENA, ALE JE PAK PŘEŠKRTNUTA. BUĎ JI NEVYRAZILI VŮBEC, NEBO POKUD SE TAK STALO JINDE, NEMÁM ŽÁDNÝCH ZPRÁV.

BUDOVA BYLA POSTAVENA SE ZVEDLÝM PŘÍZEMÍM, TAKŽE PŮVODNĚ UVAŽOVANÉ DVEŘNÍ OTVORY SE V REÁLU NACHÁZELY NĚKOLIK METRŮ NAD ZEMÍ! POZDĚJI BYLY DOZDĚNY A JSOU Z NICH VĚTŠÍ OKNA NA KRAJÍCH BUDOVY. ČERT VÍ PROČ TO POSTAVILI OPROTI PLÁNU TAKHLE ZVEDLÉ, MOŽNÁ ŽE POČÍTALI SE ZAVEŽENÍM SUTERÉNU ODVALEM?

V LITERATUŘE (RUDOLF MAXERA) JE ZACHYCENO, ŽE MARNÉ POKUSY O DOLOVÁNÍ STÁLY BRATRY PŘES 150 TISÍC ZLATÝCH A IKDYŽ  V ROCE 1868 PRODALI SMALTOVNU V NOVÉM JÁCHYMOVĚ FÜRSTENBERKŮM, FINANČNĚ JE TO NEZACHRÁNILO A DOŠLO K NEJHORŠÍMU. K TOMUTO DATU SE DÁ PŘEDPOKLÁDAT I DRAŽBA RUDSKÉHO DOLU. BARTHELMUSOVÉ SE PO BANKROTU PŘESUNULI DO PLZNĚ, KDE ZALOŽILI FABRIKU NA SMALTOVANÉ NÁDOBÍ "SFINX".

O OPRAVDU RYCHLÉM KONCI DOLU SVĚDČÍ, ŽE JIŽ V ROCE 1868 JE DOLOŽEN  PLÁNEK PŘESTAVBY JALOVÉHO DOLU: "NÁSTIN KOISTAVENÍ OBICEGNÉHO PARNÍHO MLÝNU A OBYTNÉHO STAVENÍ Z ÚHELNÉHO PARNÍHO STROJE V OBCI RUDĚ PRO P. ANTONÍNA RUBSSE". A OD TÉ DOBY TO BYL MLÝN, TAKŽE SE JEHO PŮVODNÍ ÚČEL ZCELA VYTRATIL Z PAMĚTI LIDÍ.

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 

ZDE NAJDETE FOTODOKUMENTACI AKTUÁLNÍHO STAVU:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DUL_RUDSKY_MLYN

ZDE NALEZNETE STARÉ FOTKY MLÝNA A JEHO PLÁNKY:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/RUDSKY_MLYN_STARY

ZDE NAJDETE ODKAZ NA AUTENTICKÉ PLÁNY DŮLNÍ BUDOVY:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/PLANY_MLYNU_NA_RUDE

 

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky