VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Slaný > DOLY NA KVÍČKU

DOLY NA KVÍČKU

NEJEN ZDE VE SLANÉM, ALE I NA JINÝCH MÍSTECH V OKOLÍ, TĚŽILA SVATÁ KAPITULA STRAHOVSKÉHO KLÁŠTERA.  NEVÍM, JESTLI DŮVODEM BYLA SNAHA, ABY SE BRATŘÍ PŘI MOTLITBÁCH TROCHU ZAHŘÁLI, NEBO ŠLO O PODNIKATELSKÝ POKUS MOŽNÁ PODPOŘENÝ VLASTNICTVÍM ODKÁZANÉHO POZEMKU, ALE V PRVÉ POLOVINĚ 19.STOLETÍ SE ZDE PRAŽSKÝ KLÉRUS OPRAVDU TĚŽEBNĚ ANGAŽOVAL.

ZALOŽIL ZDE SÉRII MĚLKÝCH ŠACHTIČEK POJMENOVANÝCH PO SVATÝCH: SVATOU KATEŘINU (1845) BLÍŽE POZDĚJŠÍ TEXTILKY, SVATÝ JAN (1843) A SVATÝ JERONÝM (1843) BLÍŽE SILNICI OD SMEČNA (DNES KOVOŠROT). NĚKDE VE JMENOVANÉ OBLASTI SE MĚLA NACHÁZET JEŠTĚ JÁMA ROSALIA (1852) OPĚT PATŘÍCÍ STRAHOVSKÉ KAPITULE . MOŽNÁ JE TO TAHLE Z MAPY CÍSAŘSKÉHO MAPOVÁNÍ, KTERÁ "UTEKLA" ZA ZÁHYB TRATI, ČGS JI NEUVÁDÍ:

ALESPOŇ JEDNA Z JAM MĚLA BÝT OPATŘENA PARNÍM STROJEM, KTERÝ BYL MJ ASI NUTNOSTÍ PRO SČERPÁVÁNÍ PODZEMNÍCH VOD, KTERÉ SEM PROSAKOVALY Z NEDALEKÉHO ČERVENÉHO RYBNÍKA - ŽELEZNIČNÍ TRAŤ JÍM PROCHÁZELA - DNES JIŽ RYBNÍK NEEXISTUJE - VIZ OBRÁZEK.

MOHLA BY TO BÝT JÁMA SV.KATEŘINY, NEB PODLE KNIHY PROPŮJČEK JE ZDE POZNÁMKA, ŽE ZCELA OPUŠTĚNÝ CECH SV.KATEŘINY, PŮVODNÍCH MAJITELŮ JOSEFA PEITNERA a JANA KUČERY, PŘEBÍRÁ (Z KLADENSKA ZNÁMÝ) JAN VÁŇA! SKORO BYCH SI TiPNUL JEHO STRATEGII - PŘEBRAT NEVYTĚŽENÝ DŮL, KTERÝ ZTROSKOTAL NA NEZVLÁDNUTÉM ODVODŇOVÁNÍ, NASADIT PARNÍ STROJ S ČERPADLEM A HURÁ!

DUnK NA KVÍČKU JEŠTĚ UVÁDÍ DŮL BARBORA-ALŽBĚTA (1857) STEJNOJMENNÉ TĚŽEBNÍ SPOLEČNOSTI, KTERÁ MĚLA V OBDOBÍ 1850-60 DOSAHOVAT POMĚRNĚ VYSOKÉ TĚŽBY. JESTLI JDE O NÁSLEDNÍKA STRAHOVSKÉHO KLÁŠTERA NA STEJNÝCH JAMÁCH (BĚŽNÁ PRAXE) UKÁŽE AŽ MOŽNÉ DOHLEDÁNÍ PŮVODNÍHO SITUOVÁNÍ POLNOSTÍ VLASTNÍKA KYTKY, NA KTERÉM SE MĚL DŮL NACHÁZET.

ODKAZ NA FOTOGALERII SOUČASNÉHO STAVU:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/SLANY_KVICEK

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky