VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Studněves > VALENTIN A BEDŘICH

VALENTIN A BEDŘICH

Ááá, už tu zase máme doktora Jana Fischera z Prahy. Tentokrát v kapitálovém spojení s Annou Perníkářovou, kterou nezastupuje nikdo jiný, než podnikavýí farář Kašpar Valentin Weininger. Píše se rok 1805 a šachtu vede starý známý od svatého Josefa, jehož stařiny se nacházely v sousedství, lezec Josef František Konias. Šachta pojmenovaná po panu farářovi "Valentin" těžila do roku 1824.

Fischer se však  dolováním v místním kraji velmi zadlužil (1809 se evidují dluhy v hodnotě 70.967 zl) a roku 1811 krachuje. Otřepe se však jako fénix a brzo je evidován dokonce jako výhradní vlastník dolu Valentin, přikupuje dokonce jednu šachtu zvanou "Vostrov" u Jedomělic (cituji "na vrchu proti stejnojmennému vrchu"). Tu pak odprodal Františku a Josefě Pondělíčkovým. Vím, že to nebyly doly ani Vojtěch, ani Filip, ani Tomáš, které se v té době (1848-54) v lokalitě vyskytovaly.

V těsném sousedství na východě dolu Valentin byla v letech 1809-18 otevřena další šachtička "svatý Bedřich", která měla s Valentinem dokonce společnou vstupní štolu. Těžařem uvádí DUnK jakéhosi Kadena.

Pokus o reinkarnaci obou dolů byl proveden roku 1872 založením nové, celých ;o) 15 metrů hluboké jámy, ale narazilo se na vydatný pramen (možná stařiny z obou dolů a ještě svatého Josefa) a nebo spodní vodu z nového studeňoveského rybníka. Ta se nepodařila sčerpat a k těžbě už nikdy nedošlo.

Pokud by se potvrdilo ztotožnění tohoto dolu se šachtou "Na rovinách", což při pohledu do mapy nelze vyloučit, existuje zpráva o zastavení těžby v šachtě na rovinách a příkazu k vytrhání žebříků a luten. Toto mělo proběhnout k roku 1872.

Každopádně plány s novým Valentinem byly velké. V předstihu byla postavena strojní budova včetně komínu a osazena 16 hp parním strojem (lokomobilou), pumpy však osazeny nebyly, voda se čerpala "cubrama" (velkoobjemové nádoby na lanech). K roku 1873 je již důl nefunkční a bydlí zde místní havíř Novák Jan vulgo těžkej Honza se synem.

 

 

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky