VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > (Tuchl+Žehr)ovice > DŮL VANNIECK (SVOBODA, NEJEDLÝ II)

DŮL VANNIECK (SVOBODA, NEJEDLÝ II)

JEDNA DIVOKÁ KARTA PRO JEDEN VELKODŮL.

NEJDŘÍV BYLO MIROŠOVSKÉ TĚŽAŘSTVO, KTERÉ TĚŽILO ČERNÉ UHLÍ HLUBINNÝM ZPŮSOBEM V OKOLÍ MIROŠOVA NA PLZEŇSKU. TO V URČITÉ DOBĚ EXPANDOVALO NA KLADENSKO A RAKOVNICKO. V LESÍCH V OKOLÍ LÁN POKOUŠELO ŠTĚSTÍ V LOKALITĚ "LAURA" A DÁLE PROVOZOVALO ŠACHTU, KTERÁ JE POZDĚJI ZNÁMÁ JAKO "MIROŠOVSKÁ".

KDYŽ ALE NAŠLO PERSPEKTIVNÍ ZÁSOBY U LIBUŠÍNA, PŘESUNULO SE TAM. ZDE VZNIKL NÁDHERNÝ VELKODŮL JAN A TĚŽAŘSTVO SE KAPITÁLOVĚ PŘESKUPILO V MIROŠOVSKO-LIBUŠÍNSKÉ, POZDĚJI V LIBUŠÍNSKO-MIROŠOVSKO-SVATOŇOVICKÉ TĚŽAŘSTVO. NA PROTĚJŠÍM KOPCI "PRAŽSKÁ ŽELEZÁŘSKÁ SPOLEČNOST" ZASE PROVOZOVALA DŮL "MAX" (POJMENOVANÝ PRO ČLENU PŘEDSTAVENSTVA KNÍŽETI MAXU FÜRSTENBERKOVI) A NETRVALO DLOUHO ROKU 1905 SE OBA KAPITÁLY SLOUČILY V JEDEN POD HLAVIČKOU "PŽS".

JEŠTĚ PŘED PRVNÍ SVĚTOVOU VÁLKOU - V ROCE 1910 - NOVĚ KONZOLIDOVANÝ TĚŽAŘ NECHAL POSTAVIT U SRB DŘEVĚNOU HLOUBÍCÍ VĚŽ A TO V MÍSTĚ PRŮZKUMNÉHO VRTU, KTERÝM BYLA NÁSLEDNĚ VEDENA CHODBA Z DOLU "SCHOELLER" (TENHLE FÍGL JIŽ POUŽIL U HLOUBENÍ PRÁVĚ "ŠELERKY"). TO UMOŽNILO IDEÁLNÍ ODVODNĚNÍ ČELBY HLOUBENÍ A PRÁCE PROTO RYCHLE POKRAČOVALY  OD JEJICH SPUŠTĚNÍ V ROCE 1913 (ADMINISTRATIVNÍ PŘESTÁVKA NA ZAKNIHOVÁNÍ) AŽ DO NAFÁRÁNÍ SLOJE V 348 METRECH V ROCE 1914.

HLOUBENO BYLO V KRUHOVÉM PROFILU O PRŮMĚRU 5,46 METRU A CELKOVÁ HLOUBKA JÁMY NAKONEC ČINILA 432 METRU. FAKTICKÉ PROPOJENÍ S DOLEM "SCHOELLER" BYLO USKUTEČNĚNO V AŽ V ROCE 1915, TEDY JIŽ BĚHEM PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY.. TA ZASÁHLA DO ROZVOJE DOLU NATOLIK, ŽE SKUTEČNÁ TĚŽBA ZDE BYLA ZAHÁJENA AŽ V ROCE 1930.

ELEKTRICKÝ TĚŽNÍ STROJ ZDĚDIL DŮL "WANNIECK" PO PCHERSKÉM "THEODORU  AŽ TĚSNĚ PŘED DRUHOU SVĚTOVOU VÁLKOU V ROCE 1939. JEŠTĚ K NÁZVU DOLU: PREZIDENT PRAŽSKÉ ŽELEZÁŘSKÉ SPOLEČNOSTI BYL PRÁVĚ FRIEDRICH WANNIECK. JEHO JMÉNO NESL DŮL AŽ DO OSVOBOZENÍ, KDY BYL POJMENOVÁN V ROCE 1946 PO GENERÁLOVI SVOBODOVI. V ROCE 1962 PŘESTALO JMÉNO "GENERÁL SVOBODA" VYHOVOVAT A BYL PŘEJMENOVÁN NA "NEJEDLÝ II" (SCHOELLER BYL "NEJEDLÝ I").

TAKÉ TU DLOUHO BYLO HORNICKÉ UČILIŠTĚ A BUDOVALA SE ZDE BÁŇSKÁ ZÁCHRANNÁ STANICE. DŮL MĚL POCHOPITELNĚ VLEČKU, TA VEDLA ZE STANICE KAMENNÉ ŽEHROVICE PĚKNĚ OBLOUKEM. VLEČKU SI MŮŽETE NASTUDOVAT NA WEBU "ZRUŠENÉ ŽELEZNICE A VLEČKY" (ODKAZ ZDE ÚPLNĚ VLEVO - ÚPLNĚ DOLE).

PROVOZ NA DOLE BYL UKONČEN V ROCE 1982, JEŠTĚ PŘED TÍM SE PODAŘILO PODDOLOVAT BUDOVU BÝVALÉHO HORNICKÉHO UČILIŠTĚ, TAKŽE NYNĚJŠÍ HOTEL ASTRA MÁ HOTELOVÉ CHODBY Z KOPCE, COŽ UNIKÁT (VE VĚŽI V PISE SE NEUBYTOVÁVÁ).

TAKTÉŽ PODDOLOVÁNÍ A NÁSLEDNÉ POKLESY VODOTEČE POTOKU KAČÁK A TURYŇSKÉHO RYBNÍKA ZPŮSOBILO, ŽE ZDE VZNIKLO OPRAVDU ROZSÁHLÉ ZÁTOPOVÉ JEZERO PŘÍZNAČNĚ POJMENOVANÉHO "VELKÉ ZÁPLAVY". ZMIZELA POD NÍM ČÁST OBCE SRBY A BYLO DÁVÁNO ZA PŘÍKLAD DEVASTACE KRAJINY HORNICKOU ČINNOSTÍ. NO A TEĎ JE TO REZERVACE A MÍSTNÍ REKREAČNÍ CENTRUM.

ZDE NAJDETE ODKAZ NA FOTOGALERII SOUČASNÉHO STAVU:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/VANKOVKA_AKTUALNI

ZDE NAJDETE ODKAZ NA FOTOGALERII STARÝCH FOTEK:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/VANKOVKA_STARA_FOTA

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky