VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Z DOBOVÉHO TISKU > NA DOLE

NA DOLE

NA DOLE

Na okresu kladenském a slánském je několik dolů na dobývání černého čili kamenného uhlí. Tyto doly jsou různé hloubky, od 300 m až do 600 m.

Na dole jsou horníci rozděleni na tři směny: každá směna pra­cuje 8 hodin denně. Jízda těžně klece trvá při spouštění horníků 3-4 minuty, s uhlím 1-2 minuty. Těžná klec váží 30—60 q. Při spouštění neb vytahování smí do ní vstoupiti 12—18 horníků. Drátěné lano, na kterém je klec připevněna, musí udržeti šestkrát tolik, co váží klec plně zatížená, to jest 100—150 q.

V takovém uhelném dole pracuje celkem asi 800 až 1400 lidí. Pod zemí jsou zaměstnáni horníci, kteří kopají uhlí. K práci používají kladívek a vzdušných vrtaček k vrtání děr na odstřelování uhlí neb skály. V dí­lech vodou zatopených používá se elektrické pumpy k odstranění vody, aby mohli horníci nerušeně pracovati. V úpadech zřízeny jsou elektrické „hašple“ k tahání uhlí dovrchu, mimo to také „bremsy“ k spouštění uhlí svrchu. Pak jsou tak zvané běháče, které dopravují uhlí ve vozech (huntech) od díla k těžné kleci.

Pod zemí jsou zaměstnáni krmiči, kteří krmí a ošetřují koně, kteří tahají naložené vozy k těžné kleci a odvá­žejí prázdné vozy do díla. Také jsou dole zedníci, kteří zazdívají chodby, kde se vznítí uhlí: tímto uzavřením chodby zamezí se přístup vzduchu a uhlí, které hoří, se v zazděném místě udusí. Mimo to jsou v dole ještě dozorci, důlní a inženýři, kteří rozdělují horníkům práci a dozírají na jejich bezpečnost. Horníci pracují ve skupině po 2-3 mužích v jed­nom díle. Musí by ti pozorní, aby nepřišel některý z nich k úrazu neb zabití. Ačkoli jsou horníci opatrní, přihodí se přece často nějaké úraz. Nejvíce úrazu se vyskytuje při utržení uhelného balvanu.

Na povrchu dolu jsou zaměstnáni dělníci, kteří obsluhují třídicí stroje na uhlí. Tří­děné uhlí sype se do vagonu, které odvážejí železnice do továren, měst a vesnic. Ve strojírně jsou strojníci, kteří obsluhují těžné stroje a dá­vají pozor na dávané signály z hlubin šachty, aby mohli hned pustiti dolů neb vytáhnout klec s uhlím, s horníky nebo když hrozí nějaké ne­bezpečí.

Hornická práce je důležitá, ale nebezpečná. Po odtržení pohra­ničního území stoupla cena kladenského uhlí.

Sepsal Rudolf Vyskočil Libušín, přepsal Karel Kestner Strašecí

 

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky