VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Lužná > DOLY NA BELŠÁNCE > DŮL DOMINIK

DŮL DOMINIK

Když náš stát přišel o ložiska hnědého uhlí zabráním Sudet, nastala uhelná krize a začaly se narychlo připravovat otvírky uhelných  dolů v našem vnitrozemí. Dějiny však šly rychle a tak se doly otevíraly již za protektorátu. Jedním z nich byl i tento důl na Belšánce (lesní samota v kú Lužná), který byl po ministrovi veřejných prací Dominiku Čiperovi pojmenován "Dominik".

Jeho hloubení započalo 26.11.1939 a na otvírku samostatného dolového pole se údajně používala stará výdušná štola, která dostala jméno podle nedůstojných platů havířů "Klukovská". Těžní jáma se hloubila do 39 metrů a tak z dolu vyšel první vůz uhlí až 6.5.1940. Těžba potom činila okolo tisícovky tun měsíčně. Na dole bylo zaměstnáno cirka 40 lidí. Klasický malodůl.
.
Kladenské gestapo zde 1.5.1940 provedlo šťáru jako následek za provádění ilegálních nápisů k dělnickému svátku - 1.máji a rozšiřování zakázaných tiskovin (noviny Pravda). Byli zatčeni horníci F.Brož a J.Suchý, oba z Lužné a oba byli odsouzeni na několik měsíců káznice. Druhý z nich byl následně internován ještě v Malthausenu, který nepřežil.
.
Po válce byl Dominik přejmenován na "důl Belšánka", čímž vnesl zmatek do řad horních historiků, protože tam už kdysi důl Belšánka byl, ale trochu jinde. Také byl administrativně spojen s dolem Lužná.
.
Odlivu horníků se čelí nasazením zajatých 14 Němců a 2 Němek, kteří zde byli nasazeni od 22.12.1945 do 17.8.1946, za což dostali po 100,- Kč kapesného. V roce 1946 je evidováno 44 kmenových dělníků, 3 brigádníci a 16 vězňů.

Dále existují zmínky o tzv. "Jižní štole", která měla rubat výchozy uhelné sloje a vyhloubení 20 metrové "pomocné šachtice". Pomocná šachtice otevřená 2.5.1946 byla situována v protisvahu pod Robertovým polem. V lese se nachází jakási ohrádka takto pojmenovaná, ale podle posledních bádání to vypadá, že šachtice byly hned dvě a to těsně za domky čp. 160 a 161. Tam je dnes rekultivované smetiště.

Ať tak a nebo tak, zřizování lokálních těžebních míst pro dotěžování zbytkových pilířků po předchozí těžbě jen již jen prodlužovalo agónii, která byla umocňována odchody zajatců a tak byl následně důl zavřen.

 

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

ZDE NAJDETE ODKAZ NA FOTKY AKTUÁLNÍHO STAVU:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DUL_DOMINIK_BELSANKA

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky