VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Plchov > DŮL EMILIE

DŮL EMILIE

JINDŘICH MAREK, Z TĚŽAŘSKÉ DYNASTIE MARKŮ, POTÉ, CO PROŽIL NĚKOLIKALETÉ BUKOLICKÉ OBDOBÍ NA SVÉM STATKU V NEPROBYLICÍCH, VRÁTIL SE ZASE K PROFESI TĚŽAŘE ZARAŽENÍM MALODOLU "EMILIE", POJMENOVANÉHO PODLE SVÉ MANŽELKY. STALO SE TAK V ROCE 1899 POTÉ, CO SI DOLOVÉ MÍRY PRONAJAL OD NĚMECKÉ AKCIOVÉ SPOLEČNOSTI "HUMBOLDT", KTERÁ PO NEÚSPĚŠNÉM KUTÁNÍ U KVÍLIC (DŮL "MAX" 1875) POMALU VZDÁVALA SVÉ PŮSOBENÍ V REGIONU.

DŮL BYL PROVOZOVÁN POUHOPOUHÉ ČTYŘI ROKY, ODVAL ZDE JE VŠAK IMPOZANTNÍ. MÁM TAKOVÝ POCIT, ŽE SE ZDE "TAHALO" I UHLÍ Z "PRVNÍ PLCHOVSKÉ".

 

MALODŮL "EMILIE" MĚL JEDNU TĚŽNÍ JÁMU O OBDÉLNÍKOVÉM PROFILU HNED U VÝSYPKY A JEDNU JÁMU VĚTRNÍ O MALÉM PROFILU KRUHOVÉM JIŽNĚ V POLI OD VÝSYPKY. MĚL V NĚM KRÁSNĚ SUCHO, PROTOŽE VODA SE ČERPALA JAMOU "PRVNÍ PLCHOVSKÉ", KTEROU MAREK KOUPIL OD "HUMBOLDTU" V ROCE 1904. DO TÉ DOBY MU NĚMECKÁ SPOLEČNOST ČERPALA VODU NA SVÉ NÁKLADY ;o), TAKŽE SE JI RÁDA ZBAVILA...

SKROVNÉ PERSONÁLIE: VRCHNÍHO DOZORCE ZDE DĚLAL PAN LUKÁŠ, POZDĚJI SE DOPRACOVAL NA NADDŮLNÍHO (ASI V DOBĚ ČINNOSTI OBOU DOLŮ). DÁL ZDE FÁRAL PAN KOUCKÝ. VÍC ZATÍM NIC.

ODKAZ NA FOTODOKUMENTACI SOUČASNÉHO STAVU NAJDETE ZDE:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DUL_EMILIE_v_PLCHOVE/

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky