VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Plchov > ŠACHTA PLCHOVKA

ŠACHTA PLCHOVKA

JEDINNOU JÁMU O HLOUBCE 117 METRŮ VYHLOUBILA JEŠTĚ NĚMECKÁ SPOLEČNOST "HUMBOLDT" V ROCE 1903. PAK ALE PRÁCE ZASTAVILA A ZHRUBA PO ROCE JI PRODALA TĚŽAŘI JINDŘICHU MARKOVI, KTERÝ V NECELÝCH DVOU STOVKÁCH METRŮ JIHOVÝCHODNĚ PROVOZOVAL MALODŮL "EMILIE" OD ROKU 1899.

JÁMA BYLA OD SAMÉHO POČÁTKU POUŽÍVÁNA JEN JAKO VODNÍ - JEJÍ ODVAL JE SLOŽEN JEN Z MATERIÁLU PO HLOUBENÍ JÁMY A PAK ZE ŠKVÁRY PARNÍHO STROJE, KTERÝ ZDE ČERPAL VODU. PO VYTĚŽENÍ ZÁSOB POLE "EMILIE" BYLO MARKEM PŘIKROČENO K TĚŽBĚ VE ZDEJŠÍM PROSTORU, DOMNÍVÁM SE VŠAK, ŽE TĚŽNÍ JAMOU STÁLE ZŮSTALA "EMILIE" - BYLO BY PŘECE ZBYTEČNÉ STĚHOVAT TECHNOLOGIE A ZÁSOBNÍKY O PÁR SET METRŮ DÁL. ALE MOŽNÁ SE ODTUD FÁRALO POD ZEM. Z FOTODOKUMENTACE PROPADLÉ JÁMY SE TOTIŽ DÁ USUZOVAT, ŽE NESESEDLÁ KLENBA ZÁSYPU JE ZŘEJMĚ OPŘENA O ROZPONY LEZNÍHO ODDĚLENÍ.

 

 

TAKŽE ZATÍMCO MÁME FOTKU DOLU "EMILIE" (VEDLEJŠÍ KAPITOLA), FOTKU "ŠACHTY PLCHOVKY" SE NEPODAŘILO DOHLEDAT A ASI SE TAKÉ NEPODAŘÍ, PARNÍ STROJ S KOMÍNEM BEZ DALŠÍ TECHNOLOGIE TOTIŽ NEBYL MOC FOTOGENICKÝ....

NADDIMENZOVANÁ (MYŠLENO JEN PRO TO ČERPÁNÍ VOD) JÁMA SE PROPADLA V LÉTĚ ROKU 2014.

FOTODOKUMENTACE SOUČASNÉHO STAVU:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DUL_PLCHOVSKA_PRVNI/

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky