VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Rynholec > DŮL LAURA

DŮL LAURA

NA STARÉ MAPĚ RYNHOLCE Z III.VOJENSKÉHO MAPOVÁNÍ, KTERÉ PROBÍHALO V LETECH 18701880, JE V MÍSTECH BUDOUCÍHO DOLU "LAURA" ZANESENÝ BEZEJMENNÝ DŮL S POZNÁMKOU "KOHLENZECHE".  TO, ŽE NEMÁ JMÉNO, MŮŽE ZNAMENAT, ŽE V DOBĚ MAPOVÁNÍ BYL JIŽ OPUŠTĚNÝ.

TAKÉ MÍSTNÍ AUTOR - KAREL KUKLA - ZMIŇUJE, ŽE ZDE BÝVAL PUSTÝ DŮL "ANTONÍN" (!!!) MIROŠOVICKÉ SPOLEČNOSTI (!!!!!), KTERÝ BYL V DOBĚ HLOUBENÍ NOVÉ JÁMY (1903) "JISTĚ 30 LET NEČINNÝ. DÁVÁ TO DO SOUVISLOSTI S ODCHODEM SPOLEČNOSTI NA PERSPEKTIVNĚJŠÍ DŮL "JAN" V LIBUŠÍNĚ (TEN SE ZAČAL HLOUBIT V ROCE 1885). ROK ZALOŽENÍ DOLU "ANTONÍN" SE MI NEPODAŘILO DOHLEDAT, TAKÉ POZNÁMKA O VLASTNÍKOVI DOLU - MIROŠOVICKÉ SPOLEČNOSTI - TROCHU MÍCHÁ KARTAMI.

PUBLIKACE "DOBÝVÁNÍ UHLÍ NA KLADENSKU" ZASE UVÁDÍ ZALOŽENÍ DOLU V ROCE 1875 PŘÍMO ANGLO-ČESKOU KAMENOUHELNOU SPOLEČNOSTÍ NA ZÁKLADĚ VRTNÉHO PRŮZKUMU Z LET 1872-74. PO ROCE (JIŽ 1876!) MĚLA TATO SPOLEČNOST HLOUBENÍ PŘERUŠIT, PROTOŽE SE NEZVLÁDALY PŘÍTOKY VODY A FINANČNĚ TO TĚŽAŘE VYČERPALO. TEHDY SE SLOJE NEDOSÁHLO, HLOUBENÍ SKONČILO NA 76 METRECH.

PAN JOSEF CHALOUPKA ZASE VE SVÉ KNIZE "RYNHOLEC - TOULKY PO STEZKÁCH MINULOSTI" UVÁDÍ, ŽE DŮL "LAURA" MĚL KOMÍN JEŠTĚ Z ROKU 1877, ALE TO JIŽ BYL PODLE PŘEDCHOZÍCH PRAMENŮ DŮL OPUŠTĚN (1876 ?!?), COŽ BY NASVĚDČOVALO O MOŽNÉM PŘEVZETÍ DOLU JINOU SPOLEČNOSTÍ. KAŽDOPÁDNĚ TO VYPOVÍDÁ O EXISTENCI PŮVODNÍHO SLUŠNĚ VELKÉHO AREÁLU DOLU (KOMÍN NEBYL PLECHOVÝ, BYL ZDĚNÝ A NEBYL Z NEJMENŠÍCH....).

NEJPRAVDĚPODOBNĚJŠÍ JE NÁSLEDUJÍCÍ VLASTNICKÝ VÝVOJ: DŮL POČALO HLOUBIT HŘEDELSKÉ TĚŽAŘSTVO, KTERÉ BYLO PO FINANČNÍCH PROBLÉMECH PŘEKLOPENO DO ANGLO-ČESKÉ TĚŽEBNÍ SPOLEČNOSTI. TA PAK PROŠLA ŘADOU VLASTNICKÝCH ZMĚN. 

TAKŽE TU MÁME CELKEM SLUŠNÝ ROZPOR HNED TŘÍ PRAMENŮ, DÁL SE ALE VŠECHNY PRAMENY SHODUJÍ.

HLOUBENÍ ZNOVU ZAČALO AŽ V ROCE 1903, HLOUBKA JÁMY NAKONEC DOSÁHLA  158 METRŮ. ROKU 1906 ZAČAL DŮL PRVNĚ PRODUKOVAT UHLÍ. TO SE DOPRAVOVALO PŘES POLE (JE TAM STÁLE JEŠTĚ ZÁKLAD SLOUPU) VISUTOU LANOVKOU DO AREÁLU BUDOUCÍHO DOLU "ANNA" (JEHOŽ PROVOZ ZAČAL AŽ V ROCE 1911). PROVOZ LANOVKY BYL UKONČEN PO ROCE 1912, KDY BYLA LAURA S ANNOU PROPOJENA PŘEKOPEM POD ZEMÍ.

NA LAUŘE SE TAKÉ POZDĚJI  PROVÁDĚL PŮVODNÍ VÝPAL LUPKŮ Z LOŽISKA HOŘKOVEC JEŠTĚ PŘED SPUŠTĚNÍM VYPALOVACÍCH KAPACIT V TAMĚJŠÍ TĚŽEBNÍ LOKALITĚ. V PODZEMÍ SE TAKÉ JÍMAL PRAMEN PITNÉ VODY (NEZAMĚŇOVAT S ČERPANÝMI DŮLNÍMI VODAMI - FUJ!) A TEN SE TLAČNÝM ČERPADLEM Z RETENČNÍ NÁDRŽE VEDLE STROJOVNY PŘEČERPÁVAL DO VODÁRNY (ZDE NEVYLOUČEN PLEČNIKŮV PROJEKT) NA ZHLAVÍ KOPCE U "RYNHOLECKÉHO DVORA". VODU BRALY LÁNY, RYNHOLEC MĚL TUŠÍM VLASTNÍ ZDROJE (U RYBNÍKU A NAD VIADUKTEM)..

ZAJÍMAVOSTÍ JE ZVÝŠENÝ OBSAH RADIOAKTIVNÍCH PRVKŮ V HLUŠINĚ, KTERÝ VZNIKL SEKUNDÁRNÍM VYSRÁŽENÍM KYSELÝCH MIGRUJÍCÍCH PODZEMNÍCH VOD V REDUKČNÍM PROSTŘEDÍ PŘECHODU PRACHOVCŮ A UHELNÉ VRSTVY. TO V KOMBINACI S PÁLENÍM ENERGETICKÉHO (ROZUMNĚJ MÉNĚ KVALITNÍHO UHLÍ S VYSOKÝM PODÍLEM HLUŠIN) V MÍSTNÍ ELEKTRÁRNĚ, VYTVOŘILO NADLIMITNÍ  KONCENTRACI RADIOAKTIVITY. A TO VE ZNÁMÉ RŮŽOVÉ ŠKVÁŘE, KTERÁ BYLA VSTUPNÍ SUROVINOU PRO VÝROBU BYTOVÝCH PANELŮ BETONÁRKY PREFY HÝSKOV...

NEMÉNĚ ZAJÍMAVÉ JE ZJIŠTĚNÍ, ŽE TĚŽNÍ ZAŘÍZENÍ PRODĚLALO NĚKOLIK ZAJÍMAVÝCH ZMĚN. PRVOTNÍ BYLA ZŘEJMĚ DŘEVĚNÁ(?) TĚŽNÍ BUDOVA S IMPLEMENTOVANÝMI LANOVNICEMI A TĚŽNÍM STROJEM, KTERÁ JE PATRNA NA FOTOGRAFIÍCH "JEDNOKOMÍNOVÉ" LAURY. U FOTOGRAFIÍ "DVOUKOMÍNOVÉ" LAURY LZE PAK ROZLIŠIT TĚŽNÍ VĚŽ S JIŽNÍ ORIENTACÍ (LANA K FEDROVCE NA JIH) VE STŘEDNÍM ČASOVÉM OBDOBÍ A TĚŽNÍ VĚŽ S VÝCHODNÍ ORIENTACÍ V ZÁVĚREČNÉ FÁZI. KDY A PROČ SE TĚŽNÍ VĚŽ OTÁČELA O 90 STUPŇŮ SI LZE JEN DOMÝŠLET, HISTORICKÁ DATA NIC NEZMIŇUJÍ. ZDE JE ODKAZ NA VŠE DOKUMENTUJÍCÍ FOTOGRAFIE: http://malodoly.rajce.idnes.cz/LAURA_RYNHOLEC_V_CASE/

POSLEDNÍ ZAJÍMAVOSTÍ JE PŮVOD JMÉNA ŠACHTY, KTERÁ SE PRACOVNĚ JMENOVALA "BEATTIE II". SPOLEČNOST JÍ PATOLÍZALSKY POJMENOVALA PO CTĚNÉ PANÍ CHOTI PŘEDNOSTY BÁŇSKÉHO ÚŘADU VE SLANÉM, PANÍ LAURY MÁSLOVÉ. ASI ABY JIM TO ŠLO S BÁŇSKÝM ÚŘADEM JAKO PO MÁSLE. STALO SE TAK ROKU 1903.  A PO VÁLCE DŮL PŘEJMENOVALI ZNOVU, PODLE SOCIÁLNĚ-DEMOKRATICKÉHO PŘEDÁKA BOHUMILA LAUŠMANA, KTERÝ SPOLUZAKLÁDAL NÁRODNÍ FRONTU. PO REVOLUČNÍM ROCE JEHO HVĚZDA RÁZEM POHASLA, TAK SE ŠACHTA NAVRACÍ KE SVÉMU ŽENSKÉMU JMÉNU. V PADESÁTÝCH LÉTECH OSLAVILA NOVÝM PŘEJMENOVÁNÍM ČESKOSLOVENSKOU ARMÁDU (PRACOVALI TU TOTIŽ PÉTÉPÁCI). A TO VŠECHNO S INDEXEM "II", PROTOŽE VŽDY BYLA VE STÍNU ANNY - TA PŘI PŘEJMENOVÁVACÍCH ESKAPÁDÁCH BYLA VŽDY JEDNIČKA. TAKŽE SI TO SHRŇME: 1875-1903 "BEATTIE II", 1903-1946 "LAURA", 1946-1949 "LAUŠMAN II",  1949-1951 "ČESKOSLOVENSKÉ ARMÁDY II".

JÁMA O PROFILU 5,2 x3,2 METRU SLOUŽILA PŮVODNĚ JAKO TĚŽNÍ, PAK JAKO VÝDUŠNÁ DOLU "ANNA". ZAVŘENA BYLA V ROCE 1962, PÁR LET PŘED SKONČENÍM TĚŽBY V RYNHOLECKO-LÁNSKÉ UHELNÉ DEPRESI JAMOU "ANNA" DOLU "ČSA".

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

ZDE NAJDETE ODKAZ NA AKTUÁLNÍ FOTKY DOLU LAURA:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DUL_LAURA_NOVE

ZDE NAJDETE ODKAZ NA VELMI SKROVNÉ STARÉ FOTKY (POMOZTE ROZŠÍŘIT!):

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DUL_LAURA_STARE

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky