VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > (Tuchl+Žehr)ovice > DŮL JAROSLAV (NOSEK, TUCHLOVICE)

DŮL JAROSLAV (NOSEK, TUCHLOVICE)

O NĚCO POZDĚJI NEŽ SOUSEDNÍ  SRBEČSKÝ ZAČALA "PRAŽSKÁ ŽELEZÁŘSKÁ SPOLEČNOST" HLOUBIT DŮL U TUCHLOVIC  POJMENOVANÝ "JAROSLAV" PODLE VÝZNAMNÉHO AKCIONÁŘE PŽS A ŘEDITELI ŽIVNOSTENSKÉ BANKY - DR.JAROSLAVA PREISE.  NEJDŘÍV POD NÍ ALE MUSELO PŘEJÍT ZDEJŠÍ VLASTNICTVÍ MAJETKU BÝVALÉHO KLADENSKÉHO TĚŽAŘE "SPOLEČNOSTI STÁTNÍ DRÁHY", KTERÝ SI OVĚŘILA ZÁPADNÍM DVOUKILOMETROVÝM PŘEKOPEM Z DOLU "WANNIECK".

DŘEVĚNÁ HLOUBÍCÍ VĚŽ BYLA POSTAVENA AŽ V ROCE 1941 A HLOUBENÍ JÁMY O KRUHOVÉM PROFILU S PRŮMĚREM 6,2 METRU PROBÍHALO BĚHEM DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY A TO S VELKÝMI PROBLÉMY. JAKO VŽDY ZA TÍM BYLY ZNAČNÉ PŘÍTOKY VODY. Z TÉTO DOBY JE ZAZNAMENÁN HROMADNÝ SMRTELNÝ ÚRAZ PŘI VÝBUCHU DYNAMITU V KOVÁRNĚ DOLU (ZVLÁŠTNÍ ODKAZ NA STRÁNCE DOLE). HLOUBENÍ BYLO UKONČENO AŽ V ROCE 1943 A TO NA 481 METRECH. PAK BYLY PRÁCE OKUPAČNÍMI ÚŘADY NA ZÁKLADĚ VYHLÁŠKY TOTÁLNÍ MOBILIZACE NA ČAS ZASTAVENY. TO SE JIŽ DŮL JMENOVAL HEZKY PO NĚMECKY "TUCHLOWITZ".

SKUTEČNÁ TĚŽBA SE ROZBĚHLA AŽ PO OSVOBOZENÍ A TO VELMI KLOPOTNĚ. V ROCE 1949 ŠLO PRVNÍ UHLÍ Z PŘÍPRAV, V ROCE 1953 KONEČNĚ ŘÁDNĚ NOVOU ŽELEZNOU TĚŽNÍ VĚŽÍ A AŽ OD ROKU 1954 SE TEPRVE ROZBÍHÁ TĚŽBA PRAVIDELNĚ S NOVÝM TĚŽNÍM STROJEM.  PROBLÉMY SE TĚŽBĚ NEVYHNULY ANI POZDĚJI. V ROCE 1957 DOŠLO K ROZSÁHLÉMU DŮLNÍMU POŽÁRU, TEHDY JEŠTĚ BEZ OBĚTÍ NA ŽIVOTECH. TO SE ALE ZOPAKOVALO V ROCE 1960, KDY SE OBĚTÍ STALO 20 HAVÍŘŮ (ZVLÁŠTNÍ ODKAZ NA STRÁNCE DOLE). PROVOZOVALO SE PRVNÍ A DRUHÉ PATRO (TŘETÍ AŽ POZDĚJI), VRCHNÍ TĚŽILO HORŠÍ UHLÍ Z BLÍZKOSTI BÝVALÉHO DOLU "MAX EGON ZECHE".

V ŠEDESÁTÝCH LETECH K DOLU PATŘIL I POVRCHOVÝ ČERNOUHELNÝ LOM V PŘÍLEPÍCH U BEROUNA.

DŮL SE ZAPSAL DO HISTORIE KOMUNISTICKÝM MOTIVAČNÍM HNUTÍM "BRIGÁD SOCIALISTICKÉ PRÁCE" Z ROKU 1958 A POKUSEM PŘETVOŘIT TRADIČNÍ HORNICKÝ POZDRAV "ZDAŘ BŮH!" NA BOLŠEVICKY PŘIJATELNĚJŠÍ "HEJ RUP!".TO UŽ SE DŮL JMENOVAL  PO RODÁKOVI Z NEDALEKÉ VELKÉ DOBRÉ - TEHDEJŠÍM MINISTROVI VNITRA - VÁCLAVU NOSKOVI. NEJDŘÍV "VÁCLAV NOSEK" A KDYŽ SE ZJISTILO, ŽE DŮL SE STEJNÝM JMÉNEM JIŽ EXISTUJE, POKRÁTIL SE NÁZEV NA "NOSEK". DŮL ZMĚNIL JMÉNO JEŠTĚ JEDNOU A TO PO ROCE 1989  NA "TUCHLOVICE".

MIMOCHODEM - SOUDRUH VÁCLAV NOSEK, ZAKLÁDAJÍCÍ ČLEN KSČ A VÝZNAMNÝ FUNKCIONÁŘ RUDÝCH ODBORŮ, PRACOVAL NA LIBUŠÍNSKÉM DOLE MAX. PO OBSAZENÍ NAŠICH ZEMÍ FAŠISTICKÝM NĚMECKEM EMIGROVAL Z POVĚŘENÍ STRANY (!?!) DO ANGLIE, ABY SE PO KVĚTNU 1945 STAL MINISTREM VNITRA...

PÁR LET PŘED LIKVIDACÍ V ROCE 1997 BYL DŮL PROPOJEN  Z TŘETÍHO PATRA SKORO 4,5 KM DLOUHÝM SPOJOVACÍM PŘEKOPEM S JAMOU "N III" DOLU KLADNO (DŘÍVE SCHOELLER), KAM BYLA PŘEVEDENA JEHO TĚŽBA. KRUH SE POMALU UZAVÍRAL, TAKHLE ZASE KDYSI ON V PADESÁTÝCH LETECH ZPRACOVÁVAL TĚŽBU DOLU ANNA V RYNHOLCI POSÍLANOU SEM POVRCHOVOU LANOVKOU.

TO VŠAK BYLA JIŽ LABUTÍ PÍSEŇ POD TAKTOVKOU ČMD (ÚČELOVĚ VZNIKLÁ ORGANIZACE "ČESKO-MORAVSKÉ DOLY" MĚLA ZA ÚKOL SPOLKNOUT KLADENSKÉ ZÁVODY A RYCHLE JE UTLUMIT - COŽ SE JIM POVEDLO), PROTOŽE DŮL BYL V ROCE 2002 PO SKORO PADESÁTI LETECH PROVOZU ZAVŘEN. ZA TU DOBU SE Z NĚJ VYTĚŽILO SKORO 34 MILIONŮ TUN ČERNÉHO UHLÍ, V DOBĚ NEJVĚTŠÍHO ROZPUKU ATAKOVALA JEHO ROČNÍ TĚŽBA HRANICI MILION TUN ROČNĚ! INU VELKODŮL.

...A TOHLE Z NĚJ ZBYLO...

ZDE NAJDETE ODKAZ NA FOTODOKUMENTACI AKTUÁLNÍHO STAVU:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/NOSEK_U_TUCHLOVIC

 

ZDE NAJDETE ODKAZ NA FOTODOKUMENTACI ODVALU:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/DUL_TUCHLOVICE_-_ODVAL

 

ZDE NAJDETE ODKAZ NA STARÉ FOTKY DOLU:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/NOSEK_STARE_FOTKY

 

VIDEO Z BOURÁNÍ TĚŽNÍ VĚŽE:

https://www.youtube.com/watch?v=PI20xsgmPR8

 

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 

 

 

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky