VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Chlum

Chlum

Dole jsou odkazy k jednotlivým lokalitám!

POUZE SEVERNÍ ČÁST KATASTRU OBCE CHLUM U RAKOVNÍKA SE NACHÁZÍ NA KARBONSKÝCH USAZENINÁCH A JE POZORUHODNÉ, ŽE JDE ZÁROVEŇ O NEJVYŠŠÍ MÍSTO KATASTRU A V PODSTATĚ I CELÉHO OKOLÍ. LOKALITA NAVAZUJE NA VÝVIN UHELNÉ SLOJE V JIŽNÍ ČÁSTI LUŽENSKÉHO KATASTRU V OBLASTI "CHLADNÁ STRÁŇ". VRCHOLEK KOPCE A OBĚ JEHO ÚBOČÍ JSOU ROZRYTY DOLOVÁNÍM RODINY TĚŽAŘE MAREŠE.

Z ROKU 1839 JE ZACHYCENO OZNÁMENÍ HORNÍHO MISTRA FÜRSTENBERSKÉHO PANSTVÍ  - JOSEFA MAYERA - ŽE ZDE NA ŽÁDOST SLABECKÉHO PANSTVÍ VYPISUJE DRAŽBU NA STAVBU CECHU. JESTLI JSEM TO SPRÁVNĚ POCHOPIL, DOBÝVÁNÍ ZDE PROVÁDĚL SPOLEČNĚ S ANNOU MAREŠOVOU ZE SKŘIVANĚ. JEDNALO SE O DOLY "ANNA" a "VÁCLAV" a "SVATÝ JAN". TOMUTO STAVENÍ SE POZDĚJI ŘÍKÁVALO "MARŠOVNA" A ZBOURAL JE FÜRSTENBERK, KTERÝ DOLOVÉ POLE DOTĚŽOVAL. OVŠEM V MEZIDOBÍ ZDE JEŠTĚ PŮSOBILA RAKOVNICKÁ FIRMA "KASALOVSKÝ A SOMMERSCHUH" (TOVÁRNA NA ŠAMOTOVÉ ZBOŽÍ).

HRANICE ULOŽENÍ SEPARÁTNÍ PÁNVIČKY BYLY OVĚŘOVÁNY MALÝMI ŠURFY, PROTO DROBNÉ JÁMY S ODVALY JDOU NA VŠECHY SVĚTOVÉ STRANY DO VYTRACENA. MÍSTO JE ZACHYCENO V CÍSAŘSKÉM MAPOVÁNÍ, TAKŽE TEHDY NEŠLO O NIJAK NEVÝZNAMNÉ DOLOVÁNÍ.

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 

ZDE ODKAZ NA FOTOGALERII MAREŠOVÝCH DOLŮ:

http://malodoly.rajce.idnes.cz/MARESOVY_DOLY/

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma