VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Malé Přílepy

Malé Přílepy

Dole jsou odkazy k jednotlivým lokalitám!

"MODŘÍ UŽ VĚDÍ", ALE PRO OSTATNÍ - NEJEDNÁ SE O PŘÍLEPY U KLADNA, JAK SE PODLE ROZSAHU UHELNÉ PÁNVE DÁ USUZOVAT, ALE O MALOU SEPARÁTNÍ PÁNVIČKU LEŽÍCÍ U BEROUNSKÉ OBCE MALÉ PŘÍLEPY.

ZDEJŠÍ HAVÍŘSKÁ HISTORIE JE STARŠÍ NEŽ TA KLADENSKÁ. PRVNÍ ZMÍKA O TĚŽBĚ UHLÍ TOTIŽ POCHÁZÍ JIŽ Z ROKU 1463 (!!!) A BYLA UKONČENA AŽ POVRCHOVOU TĚŽBOU DOLU NOSEK V ŠEDESÁTÝCH LETECH MINULÉHO STOLETÍ.

V DEVATENÁCTÉM STOLETÍ ZDE ZKOUŠEL ŠTĚSTÍ VE ŠTOLE I NĚJAKÝ JAN WANIA. ALE TEN ZKOUŠEL ŠTĚSTÍ SNAD VŠUDE V OKOLÍ, TAKŽE TO NIKOHO NEPŘEKVAPUJE. VÁS ANO?

TĚŽAŘ VÁCLAV MAULE Z PLZNĚ ZDE (ZNOVU) OTEVŘEL SVŮJ DŮL "BARTOŠ" V ROCE 1920. DŮL SE JMENOVAL PODLE DĚDICŮ BARTOŠOVÝCH, OD KTERÝCH MĚL MAULE DŮL PRONAJAT. NETRVAL DLOUHO, V ROCE 1921 UŽ PODLÉHÁ KONKURENCI VELKOTĚŽAŘŮ, TAKŽE 20 HAVÍŘŮ SI MUSÍ HLEDAT PRÁCI JINDE A TO VČETNĚ ODPOVĚDNÉHO DOZORCE FRANTIŠKA ŠEVÍDA, KTERÝ MAULEHO ZDE ZASTUPOVAL.

MOCNOST SLOJE ZDE ČINILA CELÉ ČTYŘI METRY, PŘIČENŽ NEJJAKOSTNĚJŠÍ BYL SPODNÍ METR. PROSTŘEDNÍ PARTIE UŽ BYLA Z KŘEHKÉHO UHLÍ A NEJVRCHNĚJŠÍ POLOHA CCA 1,5 METRU MOCNÁ BYLA TAK ZVĚTRALÁ, ŽE BYLA SKORO K NEPOTŘEBĚ.

BĚHEM OKUPACE PROBĚHLY DALŠÍ POKUSY O VZKŘÍŠENÍ MALOPŘÍLEPSKÉHO UHELNÉHO DOLOVÁNÍ. ŠURF ZVANÝ "KAROLÍNA" SE NACHÁZEL NEDALEKO MLÝNA RABOCHOV A VEDL JEJ ŠICHTMISTR J,WOLF A PATŘIL TĚŽAŘI T.OTÁSKOVI.ŠURF V MÍSTĚ "NA OBLAČI" PATŘIL PRAŽSKÉMU VONDŘEJCOVI.

MEZI TĚŽAŘE SE V ROCE 1953 ZAČLENILO I MÍSTNÍ JZD, KTERÉ ZAČALO POVRCHOVÝM LOMEM BLÍZKO DOLU BARTOŠ TĚŽIT UHLÍ PRO VYTÁPĚNÍ PAŘÁKU NA PRASATA.UHLÍ ZDE PRÝ BYLO VÝRAZNĚ DOBRÉ JAKOSTI.

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma