VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ! VE VÝSTAVBĚ!
Hledat
Navigace: MALODOLY > Senec

Senec

Dole jsou odkazy k jednotlivým lokalitám!

SENECKÉ DOLY MAJÍ DOMINANTNÍ TĚŽIŠTĚ V ÚZEMÍ NA BÝVALÝCH POLÍCH MEZI LUBNOU A SENCEM. JE TOTOŽNÉ S PROSTOREM ZMIŇOVANÉM V LUBENSKÉ KAPITOLE. A TO VČETNĚ VŠEHO (TĚŽENÉ SUROVINY, ČASOVÁ OBDOBÍ, ČASTO I TĚŽAŘI A SAMOZŘEJMĚ I HAVÍŘI). JE ZBYTEČNÉ SE OPAKOVAT, PŘELISTUJTE SI NA LUBNOU ;o)

ZDE BYLA DOMÉNA LUBENSKÝCH A SENECKÝCH "SPROSTÝCH" SEDLÁKŮ, Z NICHŽ VYNIKAL JAKÝSI BRETTSCHNEIDER, POZDĚJI MEZI TĚŽAŘI LZE NALÉZT I NĚKOLIK VYSLOVENĚ SEMITSKÝCH JMEN.

SMĚREM K OSADĚ BRANT (NAZVANÉ PODLE BÝVALÉHO DOLU "BRANDT") SE VŠAK NACHÁZÍ NA "HOŘE PŘÍČNÉ" NĚKOLIK DOBÝVEK KDYSI PROVOZOVANÝCH UROZENÝMI TĚŽAŘI Z FÜRSTENBERGU A NOSTICI-RHIENSK.

***

Necelé dvě hodiny dopoledne strávené v archivu a je tu záhada v pravdě nečekaná. Ze svědectví seneckého těžaře Jakuba Kohna vyplývá, že se nám tam pohyboval tajemný Angličan.

Jo, už zase.Když už se mi podařilo ztotožnit lánského Beattieho s hředelským Beatym, vynoří se nečekaně u Sence další Angláni. A to někde mezi lety 1855 a 1905, to by mohlo znamenat, že půjde o stejnou personu. Není totiž ve spisu jmenována.
.
Co se vlastně ze spisku "Ein Buch - geschrieben von Jakob Kohn in Rakomitz dozvídáme?
Teda mimo jiné o Anglických těžařích:
.
"Blízko vsi, směrem ku Příčině, dali kutat na uhlí angličtí milionáři. Z Anglie přišel inženýr, důlní se svou paní, tlumočník a tři horníci. Měli českého směnmistra. Byla hloubena veliká okrouhlá jáma a vyzděna kamennými kvádry. ...do jámy přitékalo mnoho vody. Byla zdvihána z dolu koňmi ve velikých tunách (bečkách).
.
Tito Angličané žili velkolepě, pili mnoho vína, koňaku a rumu. Inženýr měl sedm koní... Byla vystavěna veliká strojovna a postaven vysoký komín. ... Jejich jáma přišla do poruchy. Po vyhloubení jány bylo vrtáno do hloubky, však uhlí nebylo navrtáno. ... Podnik Angličanů měl tedy smutný konec. Když bylo uhlí ve (společném) dole úplně vydobyto, prodali jsme jej jednomu pánovi z Moravy, který tam dobýval "Chamote Stein".
.
Inženýr jež byl marnotratníkem, byl ze Sence propuštěn. Tři dělníci vrátili se s tlumočníkem do Anglie, jen důlní zůstal se svou ženou v Senci, kde se ocitnul v bídě.
.
No, tipuju to na Brandt (daleko) a nebo Barboru a Velký Adalbert (opravdu va cestě k Příčině), pán z Moravy by mohl být uhlobaron Vondráček (platné pro Brant i Barboru).

MÁTE LEPŠÍ? VÍTE VÍC? REAGUJTE NA:  malodoly@seznam.cz

 
© malodoly.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma